PBUK pomaga kierowcom przygotować się do zagranicznej podróży

0
509

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowało specjalną listę kontrolną dla kierowców przygotowujących się do podróży samochodem za granicę. Dzięki niej dopięcie wyjazdu na ostatni guzik będzie łatwe i szybkie.

Rozpoczęły się wakacje. Po kilku miesiącach otwarte zostały granice. Wielu zmotoryzowanych planuje podróż do innych państw. Zanim jednak ruszą w trasę, muszą pamiętać o szeregu spraw. 

– Codziennie odbieramy telefony od kierowców, którym w trakcie wakacji na Morzem Śródziemnym upłynął termin badania technicznego, w czasie odwiedzin krewnych w Europie Zachodniej skończyło się OC albo podczas eskapady do mołdawskich winnic dobiegła końca ważność Zielonej Karty. Pytają nas, co mają zrobić w takiej sytuacji. Zawsze chętnie doradzimy. Ale pierwszą zasadą, o której wszystkim przypominamy, jest należyte przygotowanie się do podróży –mówi Mariusz Wichtowski, prezes PBUK.

Przed wyjazdem pojazd należy odpowiednio przygotować pod kątem technicznym. Trzeba też sprawdzić, czy ma się odpowiednie dokumenty. Ich ważność musi być potwierdzona nie tylko na dzień wyjazdu, ale także na dzień powrotu do domu. Samochód musimy odpowiednio doposażyć, bo w poszczególnych krajach ciążą na kierowcach różne powinności. Konieczne jest też zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w miejscach, do których się udajemy oraz przez które będziemy przejeżdżać. 

– Informacje o przepisach i obowiązkach kierowców w danym kraju, znajdziemy na stronach internetowych polskich ambasadprzypomina Mariusz Wichtowski.

Właściwe przygotowanie się do podróży nie tylko sprawi, że upłynie ona komfortowo, ale także pozwoli uniknąć wypadków. Polscy kierowcy powodują za granicą zdarzenie drogowe co 7 minut!

– Brak odpowiedniego przygotowania do wyjazdu, nieznajomość przepisów i niedostosowanie się do warunków oraz zwyczajów panujących na drogach innych państw jest przyczyną ogromnej liczby wypadków, jakie nasi zmotoryzowani powodują poza granicami Polski. W 2019 r. byli sprawcami ponad 73 tysięcy zdarzeń drogowych. To aż 200 dziennie! zauważa Mariusz Wichtowski.

Dlatego Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowało specjalną listę kontrolną dla kierowców przygotowujących się do podróży pojazdem mechanicznym za granicę. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, następnie upewnienie się, czy mamy wszystkie dokumenty. Kolejne działanie to zapoznanie się z obowiązującymi na naszej trasie przepisami. Potem należy sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie wyposażenie (apteczka, gaśnica, kamizelka odblaskowa). Podzielenie trasy na rozsądne etapy pozwoli uniknąć zmęczenia, a tym samym zmniejszyć ryzyko wypadku! Należy być jednak przygotowanym na każdą ewentualność, tak więc na sam koniec warto wydrukować wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, a także zapisać w telefonie kontakty do ubezpieczyciela oraz ambasady. PBUK zebrało również informacje o tym, jak postępować w razie wypadku za granicą – z podziałem na kraje. Można się z nimi zapoznać na stronie Biura: https://pbuk.pl/postepowanie-w-...

(KS, źródło: PBUK)