Przełożeni dostrzegają potrzebę ochrony zdrowia swoich pracowników. Jak wynika z danych Warty, aż 70% zatrudnionych traktuje ubezpieczenie grupowe jako jedyną formę wsparcia w chorobie czy wypadku. W odpowiedzi na rosnące potrzeby firm Warta wprowadza programy branżowe w ramach grupowego ubezpieczenia na życie, aby jeszcze lepiej dopasować zakres ochrony do potrzeb pracowników danej branży.
Analizując dane dotyczące chorób zawodowych w Polsce, można zauważyć istotne różnice między branżami. Różne sektory gospodarki charakteryzują się odmiennymi ryzykami zawodowymi, trybem pracy i potrzebami pracowników. Zdaniem ekspertów Warty programy branżowe pozwalają na uwzględnienie typowych zagrożeń zawodowych i lepsze dopasowanie zakresu ochrony do realnych potrzeb danej grupy zawodowej.
Programy branżowe
Myśląc o „szytej na miarę” ochronie zdrowia pracownika, Warta wprowadziła w zeszłym roku Program Edukacja oferujący ochronę dla pracowników szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek oświatowych. Program okazał się dużym sukcesem.
W bieżącym roku wprowadzono kolejny – Program Administracja i Samorząd. Sektor administracji – z pozoru wyglądający niewinnie – jest obciążony wieloma chorobami zawodowymi. W ramach ubezpieczenia grupowego można otrzymać świadczenie m.in. za pobyt w szpitalu spowodowany chorobą, w tym w szpitalu psychiatrycznym, czy wsparcie finansowe za pobyt na OIOM-ie. Polisa może również uwzględniać wypłatę świadczenia za poważne zachorowania, w tym nowotwory złośliwe, zawał serca lub udar mózgu, a także możliwość skorzystania przez ubezpieczonego z drugiej opinii medycznej lekarzy ze światowych klinik dotyczącej jakiejkolwiek choroby.
– Obszarów problematycznych związanych z pracą w administracji jest niestety sporo. Może to być m.in. stres i pogorszenie kondycji psychicznej, często wywołane agresją ze strony interesantów. Do tego dochodzą choroby układu ruchu czy wynikające z długotrwałej pracy przy komputerze: problemy ze wzrokiem lub migreny. Należy pamiętać również o tych „uniwersalnych” zdarzeniach, jak wypadki w miejscu pracy i podczas podróży służbowych – mówi Karolina Kołaszewska, kierowniczka Biura Zarządzania Produktami w TUnŻ Warta.
Program branżowy obejmuje szeroki zakres usług, w tym wsparcie finansowe w przypadku dłuższej absencji w pracy oraz pomoc w razie poważnej choroby czy wypadku. Dzięki ubezpieczeniu osoba ubezpieczona otrzymuje środki na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji oraz wypłatę świadczeń za trwały uszczerbek na zdrowiu. Przystępując do programu, każdy pracownik może dostosować ubezpieczenie do swojej sytuacji, wybierając pakiety dodatkowe. Pozwalają zyskać nie tylko wyższe świadczenia w przypadku poważnych chorób, ale także otrzymać świadczenia medyczne.
– Często nie zdajemy sobie sprawy, że grupowe ubezpieczenie tak realnie wspiera pracownika, np. w pakiecie dodatkowym Telezdrowie zyskujemy szybki dostęp (do 4 godz.) do lekarza pierwszego kontaktu czy nielimitowany dostęp do e-konsultacji z lekarzami aż 13 specjalizacji. To jest ogromna pomoc dla pracownika w przypadku zachorowania czy wypadku, bo otrzymuje szybko fachową pomoc specjalistów – podkreśla Magdalena Maderska z TUnŻ Warta.
Spersonalizowane możliwości ochrony
Program Administracja i Samorząd został opracowany na bazie obserwacji prawdziwych potrzeb urzędników i stworzony z myślą o pracownikach instytucji publicznych, jednostek samorządowych zatrudniających od 3 do 100 osób. Jego struktura daje możliwość wyboru konkretnych pakietów odpowiadających na konkretne problemy związane z siedzącym trybem życia i stresem. Dlaczego? Bo łączy elastyczną ofertę bazową z naprawdę szerokim wachlarzem spersonalizowanych możliwości ochrony. Na przykład Pakiet Choroby Cywilizacyjne oferuje m.in.:
- wsparcie finansowe przy zachorowaniu na m.in. cukrzycę, zaawansowane nadciśnienie tętnicze, chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz depresję wymagającą leczenia szpitalnego,
- dodatkowe konsultacje z dietetykiem, endokrynologiem czy onkologiem,
- łatwy dostęp do konsultacji, badań i rehabilitacji.
Jedną z istotnych zalet ochrony oferowanej w ramach ubezpieczenia grupowego na życie od Warty jest usługa drugiej opinii medycznej. To rozwiązanie, które pozwala skonsultować diagnozę lub plan leczenia z uznanym specjalistą – często autorytetem w danej dziedzinie – z renomowanych ośrodków medycznych na całym świecie. Co ważne, możliwość uzyskania takiej konsultacji dotyczy nie tylko nowotworów i poważnych chorób cywilizacyjnych, ale również rzadkich schorzeń, np. z zakresu nefrologii, dermatologii czy chorób układu krwionośnego. To nie tylko wsparcie diagnostyczne, ale też ogromne poczucie bezpieczeństwa – szczególnie w sytuacjach, gdy zdrowie staje się kluczowe.
Grupowe ubezpieczenie na życie staje się często jedynym wsparciem pracownika. Świadczenia pieniężne oraz usługi medyczne pozwalają mu skupić się na leczeniu i maksymalnie skrócić okres powrotu do zdrowia bez obaw o stabilność materialną.
– Z naszych badań wynika, że ponad 70% badanych obawia się braku pieniędzy na leczenie w przypadku poważnej choroby lub utraty sprawności. Pracownicy administracji na co dzień podejmują setki decyzji. Chcieliśmy, by nasze ubezpieczenie było dla nich wsparciem również wtedy, gdy muszą podjąć jedną z tych najważniejszych w życiu – dotyczącą leczenia. Dlatego stworzyliśmy program, który łączy praktyczną ochronę z dostępem do unikalnych rozwiązań, jak druga opinia medyczna. To element, który wyróżnia naszą ofertę i realnie wspiera urzędników – dając im nie tylko fachową pomoc, ale też spokój, którego tak często brakuje w momentach niepewności – dodaje Barbara Urban z TUnŻ Warta.
