Pierwsze półrocze 2023 okiem „Gazety Ubezpieczeniowej”

0
653

W pierwszej połowie roku doszło do wielu wydarzeń o szczególnym znaczeniu dla polskich ubezpieczeń. Przyjrzyjmy się tym, które „Gazeta Ubezpieczeniowa” uznała za najistotniejsze.

Pierwsze półrocze 2023 to przede wszystkim publikacja uzasadnienia do uchwały Sądu Najwyższego z 6 października 2022 r., dotyczącej stosowania rabatów na części oraz upustów na usługi naprawcze w kalkulacjach odszkodowania z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Wydarzenie to zainicjowało dyskusję o zasadności części rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących likwidacji szkód z ubezpieczeń komunikacyjnych.

Duże znaczenie dla rynku miała również prezentacja projektu nowelizacji rozporządzenia ministra finansów, likwidującej tymczasowość egzaminów zdalnych dla kandydatów na agentów ubezpieczeniowych, jak również publikacja ostatecznej wersji Rekomendacji U.

Sporo emocji wywołała także prezentacja raportu „Wpływ ubezpieczeń na polską gospodarkę i społeczeństwo”, opracowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń i Milliman, w którym dokonano syntezy rozproszonych danych dotyczących sektora ubezpieczeniowego i przedstawiono kompleksowy obraz jego wpływu na funkcjonowanie polskiej gospodarki oraz obywateli.

Za nami jubileuszowa, dziesiąta edycja Kongresu PIU. Szczególną uwagę podczas tradycyjnego spotkania branży w Sopocie zwróciła wyraźna poprawa w relacjach PIU i KNF, które mocno nadszarpnęła kwestia rekomendacji likwidacyjnych.

Ofensywa brokerskich potentatów

Minione półrocze było okresem obfitującym w fuzje i przejęcia, debiuty rynkowe oraz nowe inicjatywy. Tutaj w głównej roli wystąpiła Europa Ubezpieczenia, zawierając dziesięcioletnią umowę na wyłączność dystrybucji jej produktów przez Bank Millenium oraz przejęcie 80% udziałów spółki dystrybucyjnej Millennium Financial Services.

Niewiele ustępował jej PZU, który stworzył zespół PZU GPT Lab, zajmujący się analizą możliwości wykorzystania tej technologii w działalności firmy oraz rozpoczął (jako PZU Lab) współpracę z CNBOP na rzecz stworzenia wysokich standardów bezpieczeństwa w polskim przemyśle.

Do tego trzeba jeszcze dodać wejście do Polski MNK Re Poland, jednego z potentatów londyńskiego rynku brokerskiego i należącego do TOP 10 globalnych brokerów Acrisure, który przejął Unlink oraz nawiązał partnerstwo reasekuracyjne ze Smartt Re.

Do chmury i dla agentów

Pierwszych sześć miesięcy 2023 r. to także okres, w którym dużo działo się w obszarze nowych technologii. Tutaj palma pierwszeństwa należy się ERGO Hestii, która uruchomiła infrastrukturę w chmurze.

Równie głośne było wdrożenie Elektronicznego Systemu Centralnej Oceny Ryzyka przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oraz platformy OMNI, umożliwiającej agentom jednoczesne zestawienie ofert indywidualnych ubezpieczeń komunikacyjnych Compensy, Benefia24 i Beesafe.

Istotnymi akcentami z tego obszaru były także: uruchomienie CUK Direct dla Agenta, e-sklepu UniEshop, udostępnionego agentom Unilink czy wideoinspekcji stanu pojazdów przy wsparciu konsultanta LINK4.

Przy tej okazji należy jeszcze wspomnieć o aktualizacji standardu wdrożeń przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej autorstwa PIU. Dostosowała ona standard podejścia rynku do wytycznych KNF do zmian regulacyjnych, jakie nastąpiły od 2021 r.

Partnerstwa sprzyjają rozwojowi produktów

Analizowany okres obfitował także w nowe propozycje produktowe. Tu szczególnie wyróżniały się NNW SZKOLNE opracowane wspólnie przez Bezpieczny.pl i serwis edukacyjny Odrabiamy.pl, łączące w sobie NNW dzieci i młodzieży z zaawansowanymi narzędziami edukacyjnymi, a także opracowane przez Aegon i CUK Ubezpieczenia Bezpieczni w drodze, zapewniające ochronę życia i zdrowia oraz pomoc poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Warte uwagi były również TAX PROTECT autorstwa Colonnade Insurance, Pakiet BIZNES dla MŚP od Wiener TU, telematyczna Warta4U czy ubezpieczenie od deszczu Climatica Insurance Solutions dla biura podróży Itaka. To ostatnie gwarantuje turystom zwrot pieniędzy za popsutą pogodę podczas wyjazdu zagranicznego.

Zarządzanie regionem znad Wisły

Na koniec należy też wspomnieć o kwestiach personalnych. Na szczególną uwagę zasługiwały dwie osoby. Pierwszą z nich był Artur Grześkowiak, prezes Marsh Polska, którego kompetencje i osiągnięcia zostały docenione awansem na stanowisko współzarządzającego grupą w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Drugim szczególnie wyróżniającym się menedżerem jest Rajmund Rusiecki, któremu powierzono prezesurę Leadenhall Polska, a tym samym misję realizacji celów strategicznych firmy, takich jak podwojenie przypisu składki w ciągu dwóch lat oraz budowa centrum kompetencyjnego w Polsce do obsługi zagranicznych operacji.

Artur Makowiecki
redaktor portalu www.gu.com.pl