PIU: Czy prace nad nowymi regulacjami zostaną wstrzymane?

0
1060

6 listopada przed Parlamentem Europejskim odbyło się przesłuchanie kandydatki na Komisarza ds. Usług Finansowych i Unii Oszczędnościowo-Inwestycyjnej Marii Luís Albuquerque z Portugalii. Wysłuchanie spotkało się z pozytywną oceną sektora ubezpieczeniowego. Bartosz Bigaj, manager zespołu ds. Współpracy Międzynarodowej Polskiej Izby Ubezpieczeń, wskazuje, czego można się spodziewać w przypadku objęcia przez nią stanowiska.

Maria Luís Albuquerque to portugalska ekonomistka i polityczka, która pełniła szereg istotnych funkcji w rządzie Portugalii oraz w krajowych instytucjach finansowych. Kierowała Ministerstwem Finansów Portugalii w latach 2013–2015, w czasie gdy kraj borykał się z kryzysem gospodarczym i finansowym. Jej praca skupiała się na poprawie stabilności finansowej kraju oraz redukcji zadłużenia publicznego. Następnie kontynuowała działalność w obszarze finansów i polityki, m.in. jako członkini portugalskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i posłanka do parlamentu portugalskiego. Zyskała również doświadczenie międzynarodowe, pracując jako doradczyni oraz współpracując z firmami i instytucjami finansowymi.

Maria Luís Albuquerque pracowała także dla sektora prywatnego. Po opuszczeniu resortu finansów w 2015 r. została dyrektorką w Arrow Global, firmie zarządzającej długiem zagrożonym, w tym wierzytelnościami banku Banif, ratowanego przez rząd. Z kolei w 2022 r. objęła funkcję w radzie nadzorczej Morgan Stanley Europe.

Podejście do Solvency II

Podczas przesłuchania Maria Luís Albuquerque podkreśliła swoje zobowiązanie do pełnego respektowania ustaleń przyjętych w ramach rewizji dyrektyw Solvency II na poziomie pierwszym oraz do wdrażania ich w sposób minimalizujący zakłócenia i wspierający stabilność finansową oraz inwestycje długoterminowe. Zwróciła uwagę, że regulacje powinny być dopasowane do potrzeb rynku i w szczególności uwzględniać interesy MŚP. W odpowiedzi na pytania o ewentualne zmiany w Solvency II, zasugerowane przez Mario Draghego, wyraziła otwartość na dyskusje, ale zaznaczyła, że priorytetem powinno być efektywne wdrożenie zakończonej jeszcze w ubiegłym roku rewizji.

Praktyczne aspekty zamiast nadregulacji

Portugalska kandydatka podkreśliła potrzebę czasowego wstrzymania się z pracami nad nowymi regulacjami, aby móc ocenić ich adekwatność i dostosować do rzeczywistych potrzeb rynku. Maria Luís Albuquerque chciałaby skupić się na eliminacji ewentualnych niespójności prawnych i poprawie efektywności wprowadzanych zmian. Zadeklarowała współpracę z nowym komisarzem, który będzie zajmował się wprowadzeniem uproszczeń w regulacjach unijnych, aby maksymalnie usprawnić procesy raportowania i standaryzacji dokumentów, szczególnie poprzez lepsze wykorzystanie narzędzi cyfrowych.

Ponadto Maria Luís Albuquerque wyraźnie zaznaczyła rolę sektora ubezpieczeniowego w ramach Unii Oszczędnościowo-Inwestycyjnej i potrzebę tworzenia warunków sprzyjających wzrostowi kapitału prywatnego w Europie. Wskazała na konieczność działań edukacyjnych, aby pomóc konsumentom podejmować świadome decyzje finansowe. W trakcie wysłuchania zapowiedziała, że jej celem będzie stworzenie narzędzi umożliwiających obywatelom podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych. W odpowiedzi na pytania o konkretne przykłady z SIU wskazała na modele oszczędnościowe i inwestycyjne z zachętami podatkowymi, które zostały wdrożone w niektórych krajach członkowskich.

PEPP znajdzie się pod lupą

W obliczu niskiego zainteresowania Paneuropejskim Produktem Emerytalnym (PEPP) Maria Luís Albuquerque zapowiedziała, że przeanalizuje przyczyny dotychczasowego niepowodzenia tej inicjatywy. Zamierza zbadać, dlaczego produkty inwestycyjne nie są skuteczne, co obejmie m.in. kanały dystrybucji i projektowanie produktów. Wyjaśniła także, że wzmacnianie zaufania do sektora finansowego oraz edukacja finansowa stanowią dla niej kluczowe aspekty budowania efektywnej unii inwestycyjnej.

Wykorzystanie danych i nowe technologie

W trakcie wysłuchania Maria Luís Albuquerque zwróciła uwagę, że dane powinny być dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla kilku największych firm. Odnośnie do FIDA zaznaczyła, że negocjacje są jeszcze w toku, ale chciałaby się dokładniej zająć tym projektem, koncentrując się na tym, co najlepsze dla Unii Europejskiej. Podkreśliła również, że EU powinna pozostać otwarta i atrakcyjna dla inwestorów zewnętrznych, jednocześnie respektując zasady nadzoru. W kwestii sztucznej inteligencji w sektorze ubezpieczeniowym, wskazała na potencjał AI w wykrywaniu oszustw ubezpieczeniowych.

Cały wpis

(AM, źródło: PIU)