PIU: Nowa sprawozdawczość według Solvency II dołoży pracy ubezpieczycielom

0
581

W trakcie zakończonych właśnie prac nad trzecimi już konsultacjami dotyczącymi sprawozdawczości według Solvency II deklarowano zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych. Jednak na razie się na to nie zanosi i nowa sprawozdawczość tylko dołoży nam pracy – pisze na blogu Polskiej Izby Ubezpieczeń Rafał Socha, ekspert PIU.

Przedstawiciel Izby zwraca uwagę, że choć harmonogram prac nad przeglądem Solvency II 2020 się wydłuży i Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) przekaże poradę do Komisji Europejskiej do końca roku, to jednak planuje dokonać zmian w Standardzie Technicznym wprowadzającym obowiązek raportowania w 2021 roku.

„W konsultowanym dokumencie znalazły się m.in. dodatkowe wymogi dotyczące sporządzania i metod ujawniania sprawozdania o wypłacalności i kondycji finansowej zakładu ubezpieczeń (SFCR), w tym zamieszczania linków do tych sprawozdań na stronach EIOPA. Ta kwestia rodzi oczywiście pytanie, kto będzie aktualizował te linki do poszczególnych stron zakładów ubezpieczeń? Taka potrzeba może się bowiem pojawić chociażby w związku ze zmianami na serwerach stron ubezpieczycieli. Zresztą, dotyczy to też krajowych nadzorców” – pisze ekspert.

W jego opinii dodatkowe wymogi, a także większość rozwiązań zaproponowanych przez EIOPA, pociągałyby za sobą dodatkowe obciążenia dla firm ubezpieczeniowych. Dlatego biorąc pod uwagę niewielu odbiorców SFCR, ekspert uważa, że wartość dodana propozycji jest całkowicie niewspółmierna z ich kosztami. Dlatego też PIU poparła opcję utrzymania status quo.

Izba ponownie wezwała też do włączenia pytań i odpowiedzi (ang. Q&A) do corocznej aktualizacji standardu technicznego (ITS). Zdaniem PIU, nowe Q&A nie powinny mieć wiążącego charakteru, dopóki nie zostaną uwzględnione w następnej corocznej aktualizacji ITS.

„Q&A są kluczowe dla polskich ubezpieczycieli. Pomagają nam prawidłowo spełniać wymagania sprawozdawcze i przygotowywać się na ewentualne zmiany biznesowe. Jednak podążanie za Q&Q było już wyzwaniem na poprzedniej stronie internetowej EIOPA. Teraz nowa sekcja Pytania i odpowiedzi dotyczące regulacji straciła swoją funkcjonalność, a znalezienie czegokolwiek stało się wręcz niemożliwe. Ponadto niektóre Q&A zniknęły w porównaniu z poprzednią, archiwalną już wersją Q&A. Nie mamy więc jasności, czy te Q&A nie są już aktualne, czy też treść zostanie uzupełniona w przyszłości” – wskazuje Rafał Socha.

Zdaniem PIU bardzo pomocny byłby newsletter lub przynajmniej powiadomienia o opublikowaniu nowych pytań i odpowiedzi. Wersją minimum byłaby przynajmniej opcja śledzenia na nowej stronie EIOPA wszystkich aktualizacji listy pytań i odpowiedzi w pliku Excel. Tymczasem obecnie nie wiadomo, kiedy dodano konkretne pytania i odpowiedzi lub czy wprowadzane są inne modyfikacje na liście pytań i odpowiedzi.

(AM, źródło: PIU)