PIU o współpracy z nadzorem w zakresie metodyki stress testów

0
737

Jedną z najistotniejszych kwestii, jaką zajmuje się Komisja ds. zarządzania ryzykiem Polskiej Izby Ubezpieczeń, jest metodyka testów warunków skrajnych na rok 2025. – Od 3 lat współpracujemy z Komisją Nadzoru Finansowego nad ustalaniem metodyki – to rozwiązanie się sprawdza. Dzięki temu zakłady ubezpieczeń mają poczucie sprawczości, akceptują metodykę i traktują testy stresu jako narzędzie, które dostarcza im informacji zarządczej – podkreśla Rafał Mańkowski, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych PIU.

Ekspert zwraca uwagę, że w ostatnich latach Komisja skupiała się na ryzykach katastroficznych, w szczególności gradu, silnego wiatru i powodzi.

– Wydaje się, że tutaj udało się ustalić odpowiednią metodykę. Podobnie jest w przypadku ryzyk ekonomicznych. Oczywiście będą pewne modyfikacje, jednak dotyczące raczej szczegółów. Obecnie poważnie zastanawiamy się nad kwestią testów długoterminowych. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) wymaga, aby takie testy realizować we wszystkich państwach członkowskich UE. Miałyby one dotyczyć perspektywy 30 lat. W tym roku zakłady ubezpieczeń dokonują testów jakościowych: zastanawiają się, co może się zdarzyć z powodu zmiany klimatu, i to opisują. Jednak ze strony EIOPA jest nacisk, żebyśmy w przyszłym roku jako rynek przeprowadzili testy ilościowe – podsumowuje Rafał Mańkowski.

(AM, źródło: PIU)