W ramach prac Komisji ds. zarządzania ryzykiem Polska Izba Ubezpieczeń zajmuje się m.in. dokumentem opublikowanym przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA): „Reassessment of the natural catastrophe standard formula”. Chodzi o ponowną ocenę ryzyka katastrof naturalnych w formule standardowej.
Według wyjaśnień EIOPA przegląd parametrów ma na celu lepsze oszacowanie ryzyka wynikającego z takich zagrożeń jak trzęsienie ziemi, powódź, grad i wichura, w oparciu o nowe spostrzeżenia, nowe dane i nowe modele, które pojawiły się od czasu ostatniej oceny w 2018 roku.
– Przeanalizowaliśmy dokument EIOPA i uznaliśmy, że należy zawnioskować o rekalibrację podanego w nim wskaźnika dla ryzyka powodzi. Odbyliśmy konsultację z brokerami reasekuracyjnymi – Aonem i Guy Carpenterem – którzy dostarczyli nam wyliczenia ryzyka dla całego rynku dla zagregowanej sumy ubezpieczenia. Zgodnie z dostarczonymi modelami wskaźnik dla ryzyka powodzi podany przez EIOPA jest przeskalowany o ok. 50%. Przygotowaliśmy więc pismo, w którym zwracamy się jego obniżenie. Nie proponujemy jednak konkretnego poziomu. W ramach PIU nie mamy bowiem odpowiednich narzędzi do analiz – zakłady ubezpieczeń traktują informacje o wymogach kapitałowych dla poszczególnych ryzyk jako poufne. Dopiero gdy EIOPA zwróci się do nas o kolejne argumenty, będziemy mieli podstawę do szczegółowych badań i analiz – mówi Rafał Mańkowski, dyrektor ds. ubezpieczeń majątkowych PIU.
(AM, źródło: EIOPA)