Po pandemii jak po wojnie, ktoś musi spłacić długi

0
558

Odbudowywanie Europy po pandemii koronawirusa będzie podobne do wysiłku włożonego w odbudowę po II wojnie światowej, więc Unia Europejska musi umocnić swoje zasadnicze wartości, pomimo wyzwań, jakie rzucają globalne potęgi – powiedział były prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi.

– Pandemia przyniosła ryzyko destrukcji kapitału ludzkiego niewidziane od czasu wojny. W centrum rekonstrukcji powinni znaleźć się ludzie, którzy muszą spłacić bezprecedensowe zadłużenie, jakie nagromadziło się w tym roku – mówił Draghi, który wygłosił wykład w Rimini. Co więcej, chociaż Europa podlega procesowi przekształceń, musi pozostać przekonana do swoich podstawowych zasad, takich jak wielostronność i globalne rządy prawa, nawet jeśli potęgi takie jak Stany Zjednoczone i Chiny kwestionują te zasady.

– Powinniśmy czerpać inspirację od tych, którzy byli zaangażowani w odbudowę świata, Europy i Włoch po II wojnie światowej – apelował Draghi, który po odejściu z ECB pod koniec zeszłego roku rzadko występuje publicznie. – Zadłużenie stworzone przez pandemię jest bezprecedensowe i będą je musieli spłacać głównie ci, którzy dziś są młodzi. Zatem naszym obowiązkiem jest wyposażenie ich w środki do obsługi tego długu.

Draghi podkreślił, że niskie stopy procentowe nie czynią automatycznie długu łatwym do zniesienia. Fundusze muszą być wykorzystywane produktywnie, włącznie z inwestowaniem w kapitał ludzki, infrastrukturę i badania. Wydatki powinny również odzwierciedlać preferencje społeczeństwa zmieniające się w kierunku ochrony środowiska, poprawy opieki zdrowotnej i cyfryzacji, skoro na znaczeniu zyskuje praca zdalna. – Jest sektor, który jest krytyczny dla rozwoju, a co za tym idzie dla wszystkich wymienionych obszarów zmian – edukacja, a w sensie ogólniejszym inwestowanie w młodych ludzi – podkreślił Draghi.

(AC, źródło: Reuters)