Polisa dla seniora

0
705

Na rynku ubezpieczeń można znaleźć produkty dopasowane do potrzeb seniorów. Zazwyczaj są one dostępne jedynie w polisach grupowych. Do tego typu otwartej grupy, prowadzonej przez ubezpieczyciela, można dołączyć samodzielnie. Polisa zapewnia m.in. wypłatę świadczenia za pobyt w szpitalu lub uszczerbek na zdrowiu oraz assistance obejmujący wizyty pielęgniarki, zrobienie zakupów czy opiekę nad zwierzętami.

Przy ubezpieczeniach indywidualnych seniorzy nie mają zbyt wielkiego wyboru. Inaczej wygląda oferta skierowana do grup.

– W przypadku ubezpieczeń grupowych senior ma możliwość skorzystania ze znacznie szerszej pomocy. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują m.in. świadczenia za pobyt w szpitalu czy uszczerbek na zdrowiu, związany np. ze złamaniem kończyny. Dodatkowo mamy do dyspozycji assistance dedykowany specjalnie osobom starszym. Ten produkt zapewnia wizyty lekarzy i pielęgniarek, pomoc rehabilitanta, dostarczenie zakupów czy nawet opiekę nad pupilami, gdy np. senior przebywa w szpitalu lub sanatorium. Assistance jest zwykle bezpłatnym dodatkiem do polisy grupowej, której koszt wynosi od 50 do 100 zł miesięcznie – mówi Tomasz Bartczak z ANG Spółdzielni.

Przystąpienie do ubezpieczenia grupowego nie wymaga zatrudnienia w żadnym zakładzie pracy lub zebrania kilku osób. Tego typu otwartą grupę prowadzi towarzystwo ubezpieczeń i można do niej dołączyć w pojedynkę.

ANG Spółdzielnia radzi, aby przed podjęciem decyzji o zakupie polisy sprawdzić, czy oferta pochodzi od przedsiębiorstwa nadzorowanego przez KNF i podlegającego polskim przepisom prawa. Ponadto należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi postanowieniami umowy. Istotne są także wszelkie oświadczenia, które podpisuje klient, np. na temat przewlekłych chorób, ponieważ mogą stanowić podstawę do odmowy wypłaty świadczenia. – Taka sytuacja może nastąpić, np. gdy nie poinformujemy towarzystwa ubezpieczeniowego o swoich problemach zdrowotnych. Bezwzględnie zawsze trzeba również sprawdzić zakres polisy, jaką kupujemy – zwłaszcza jeśli robimy to przez telefon i nie mamy dokumentów przed sobą. Jeśli senior do końca nie rozumie zapisów umowy, to nigdy nie powinien jej podpisywać. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do dzieci czy wnuków lub skorzystać z usług eksperta – dodaje Tomasz Bartczak.

(AM, źródło: Brandscope)