Polisa nie tylko dla ciała

0
529

Czy Polacy myślą o własnym zdrowiu psychicznym? Dostrzegli już potrzebę, a nawet konieczność zadbania o własne ciało, o czym świadczy zwiększająca się liczba sprzedawanych pakietów medycznych, i coraz częściej myślą o tym, jak zadbać o umysł. To dobrze, gdyż kwestia prawidłowej kondycji psychicznej odgrywa w ich życiu coraz większą rolę.

Stres, nadmierne emocje, lęki, przygnębienie lub depresja czy różnego rodzaju uzależnienia to niestety w dużej mierze efekt czasów, w których przyszło obecnie żyć. I nieważne, czy dotyczy to życia osobistego, czy jest konsekwencją wykonywanej pracy, gdyż finalnie i tak będzie generować problemy, z którymi coraz więcej osób po prostu nie umie sobie poradzić. Ich konsekwencje mogą być naprawdę poważne i, co gorsza, wcale nie dotyczą tylko jednej grupy społecznej. Demokratycznie dotykają bowiem naprawdę wszystkich: starszych i młodych, kobiet i mężczyzn, zamożnych i ubogich.

Czy Polacy radzą sobie w takich sytuacjach? Oczywiście są osoby na tyle silne, aby samodzielnie przezwyciężyć nasilające się trudności i kłopoty, których doświadczają, ale niestety nie jest to wcale tak powszechne. Jeżeli jednak nie radzą sobie w pracy lub w domu, to nie mają już oporów, aby poszukać pomocy u specjalistów, która w wielu przypadkach jest naprawdę niezbędna.

Zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i psychiatryczną rośnie z każdym rokiem. Jak pokazują dane ZUS, w 2023 r. z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wystawiono 1,4 mln zwolnień lekarskich. To o 8,7% więcej niż w 2022 r. O 9,5% rok do roku wzrosła też liczba dni nieobecności w pracy z powodu tej grupy chorób.

Widzimy więc, że problem zdrowia psychicznego narasta. Potwierdzają to dane TU Zdrowie. W 2023 r. w porównaniu z 2022 r. liczba konsultacji u psychologa czy psychiatry zrealizowanych na rzecz ubezpieczonych wzrosła o 59%. Tak dynamiczny trend zauważalny jest zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Patrząc na dane z I połowy 2024 r. odnotowaliśmy wzrost o kolejne 35% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Ok. 60% osób korzystających z tych konsultacji w poszczególnych latach skorzystała z nich co najmniej dwa razy, a blisko 27% przynajmniej cztery razy. Jednocześnie obserwujemy coraz większą świadomość na temat zdrowia psychicznego, zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców – mówi Teresa Domańska, dyrektorka ds. oceny ryzyka ubezpieczeniowego w TU Zdrowie.

Przyznanie się przed samym sobą do różnego rodzaju problemów, nieradzenia sobie ze stresem dnia codziennego czy np. tragediami osobistymi to pierwszy, ale bardzo ważny krok na drodze do zdrowia i właściwej kondycji psychicznej. Trudno bowiem w sytuacji, w jakiej znaleźli się np. mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, tracąc nierzadko dorobek całego życia, samodzielnie stawić czoło lękom o przyszłość.

Nie ma oczywiście pewności, czy wsparcie psychologa bądź psychoterapeuty będzie w takiej sytuacji skuteczne, ale bez niego powrót do normalnego życia może się okazać znacznie trudniejszy i czasochłonny. I na dodatek będzie to proces znacznie bardziej „bolesny” nie tylko dla tych, którzy ucierpieli, ale również dla ich najbliższych.

Cdn.

Grzegorz Piotrowski

gpiotrowski@o2.pl