Polisa z UFK opłacana przez pracodawcę jest przychodem pracownika

0
168

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że składki na ubezpieczenie na życie, które opłaca pracodawca, są dla pracownika przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Zgoda na warunki umowy ubezpieczenia oznacza bowiem zgodę na przyjęcie świadczeń, traktowanych jako element wynagrodzenia za pracę – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sprawa dotyczyła pracownika-wspólnika spółki jawnej, objętego ochroną w ramach indywidualnej polisy z UFK. Jej składki były opłacane przez pracodawcę, który traktował ubezpieczenia jako metodę na zwiększenie rynkowej konkurencyjności oraz budowę lojalności personelu. Ubezpieczony był zdania, że otrzymuje przychód jedynie z części ochronnej polisy, gdyż z elementu inwestycyjnego nie wypłaca się mu świadczeń. A że właścicielem rachunku jest ubezpieczający, czyli spółka, to trudno mówić o przychodzie ze stosunku pracy. Jednak według dyrektora  Krajowej Informacji Skarbowej jest inaczej, gdyż w momencie opłacenia składki przez spółkę pracownik uzyskuje przysporzenie majątkowe, ponieważ sam nie ponosi kosztów. Z tego powodu spółka musi pobrać zaliczkę na PIT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt I SA/ Go 158/22) potwierdził to stanowisko. Podobnie uznał NSA. W uzasadnieniu wyroku sędzia Renata Kantecka wskazała, że polisa służy zabezpieczeniu rodziny ubezpieczonego pracownika na wypadek śmierci, a także jego samego w przypadku dożycia określonego wieku wskazanego w polisie. Sędzia zaznaczyła, że pracownik nabędzie prawa wynikające z umowy zarówno w części ochronnej, jak i w części inwestycyjnej, a sam nie będzie ponosił żadnego ciężaru ekonomicznego związanego z zapłatą składek.

Wyrok NSA z 13 maja 2025 r., sygn. akt II FSK 1068/22.

Więcej:

„Dziennik Gazeta Prawna” z 19 maja, Izabela Tomaszewska-Gałuszka „Składki na ubezpieczenie na życie to przychód pracownika”

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)