W Polsce mieszka ok. 3,5 mln osób chorych na cukrzycę, z czego 1/3 (ponad milion) nie wie o swojej chorobie. Saltus Ubezpieczenia zwraca uwagę, że grupowe ubezpieczenia zdrowotne umożliwiają skuteczną profilaktykę cukrzycy i szybkie podjęcie leczenia.
– Skala problemu jest poważna, a najbardziej niepokoi liczba niezdiagnozowanych przypadków. Wiele osób nie robi regularnie badań, więc nie wie o swojej chorobie. A to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Wystarczy spojrzeć na statystyki umieralności. Dodam, że cukrzycę uznaje się za chorobę cywilizacyjną, a na jej rozwój wpływa też tryb życia. Przypomnę, że nieleczona może wywoływać m.in. miażdżycę, niewydolność nerek i prowadzić do śmierci. Dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o profilaktyce, która jest podstawą skutecznego leczenia – mówi Xenia Kruszewska, dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych Saltus Ubezpieczenia.
Problem zauważają nie tylko lekarze i środowisko medyczne, ale również pracodawcy. Chcąc zadbać o dobrostan pracowników, zapewniają im zatem szybki dostęp do świadczeń medycznych, m.in. dzięki grupowym ubezpieczeniom zdrowotnym i różnym programom profilaktycznym.
– Rynek ubezpieczeń, widząc potrzeby pracodawców, oferuje specjalne pakiety ubezpieczeń zdrowotnych zawierające m.in. zestawy badań i konsultacji specjalistycznych pomagających szybko wykryć i przeciwdziałać cukrzycy. Z naszych obserwacji wynika, że firmy coraz częściej poszukują takich polis grupowych. Dzięki temu profilaktyka staje się bardziej skuteczna, a jak wiemy z przysłowia: lepiej zapobiegać, niż leczyć – dodaje Xenia Kruszewska.
Dobrze skonstruowany pakiet powinien zawierać łatwy dostęp do konsultacji m.in. z diabetologiem, internistą, kardiologiem i okulistą. Nie można jednak rozpocząć leczenia bez diagnostyki. Dlatego ubezpieczenie powinno uwzględniać odpowiednio dobraną listę badań, niezbędnych w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, czyli m.in. badanie poziomu glukozy, białka, kreatyniny we krwi, a także umożliwiać przeprowadzenie badań obrazowych EKG.
(AM, źródło: Brandscope)