Podczas dwudniowego pobytu polskiej grupy przedstawicieli rządu i biznesu w Lwowie i Łucku rozpoznawano możliwości udziału polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy. Jadwiga Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, zakłada, że w ciągu dwóch tygodni powstanie lista ukraińskich projektów inwestycyjnych, w które będą mogli zaangażować się nasi przedsiębiorcy.
Projekty te realizowane będą w trybie zamówień publicznych i w pierwszej kolejności mają dotyczyć budownictwa, infrastruktury transportowej oraz instalacji wodno-kanalizacyjnych.
Zainteresowanych udziałem w odbudowie szacunkowo jest około 2,5 tysiąca polskich przedsiębiorstw. Warunkiem uruchomienia programu obarczonego ryzykiem wojennym jest pilna nowelizacja ustawy o gwarantowanych przez skarb państwa ubezpieczeniach eksportowych. 13 lipca została ona uchwalona przez Sejm 13 lipca, obecnie czeka na procedurę w Senacie. Dzięki zmianie przepisów Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) będzie mogła objąć ochroną firmy działające na Ukrainie.
Oferta KUKE ma być pierwszym tak wszechstronnym produktem ochronnym na ukraińskim rynku. W ślad za ubezpieczeniem podmiot gospodarczy będzie mógł ubiegać się o realny kredyt. Nowelizacja ustawy rozszerzy katalog ubezpieczeń oraz listę uprawnionych beneficjentów. KUKE dotychczas nie mogła chronić firm podejmujących działalność w Ukrainie ze względu na analizę oczywistego wysokiego ryzyka wojennego. Nowelizacja zakłada obniżenie jego poziomu z uwagi na ważny interes państwowy. Jednym z elementów ustawy jest możliwość reasekuracji inwestycji w obszarze transformacji energetycznej, co wiąże się z koniecznością odcięcia się nie tylko Polski, lecz także Ukrainy od dostaw surowców z Rosji. KUKE będzie mogła ubezpieczać również firmy zagraniczne pod warunkiem zamówienia części usług lub towarów w polskich.
– Mam nadzieję, że do końca lipca zakończymy prace nad ustawą o KUKE, by prezydent w sierpniu ją podpisał – mówiła PAP Jadwiga Emilewicz po powrocie z Ukrainy. Jej zdaniem ubezpieczenia eksportowe cieszą się niezmiennie ogromnym zainteresowaniem, nie tylko w Polsce czy innych krajach UE, ale także na Ukrainie. Zwróciła uwagę, że na tamtejszym rynku działa sporo polsko-ukraińskich firm joint-venture. – To będzie pierwszy tego typu produkt ubezpieczeniowy dostępny na ukraińskim rynku, Ukrainie objętej ciągle działaniami wojennymi, jaki oferuje jakakolwiek korporacja ubezpieczeniowa kredytów eksportowych działająca na terenie UE.
Więcej:
„Puls Biznesu” z 19 lipca 2023 r. Jacek Zalewski, Odbudowa Ukrainy: ubezpieczenia mają dodać odwagi”
(KS, źródło „Puls Biznesu”, PAP)