Z badania opublikowanego przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych wynika, że Polacy rzadziej kupują produkty ochronne niż obywatele innych krajów Unii Europejskiej. Jest to szczególnie widoczne w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
„DGP” podaje, że 8% badanych z Polski twierdzi, iż otrzymało odszkodowanie niższe od oczekiwań. Dla 7% polisa nie pokryła jakiegoś rodzaju ryzyka, a 5% twierdzi, iż ubezpieczyciel odrzucił zgłoszenie ich szkody z niejasnych dla nich powodów. Z kolei 4% nie przedłuża umowy ze względu na nieprzyjęcie ich szkody przez zakład ubezpieczeń. Średnia dla UE wynosi 5%.
22% polskich respondentów stwierdziło, że gdyby ich mieszkanie zostało zniszczone przez ogień lub inny żywioł, ubezpieczenie w pełni pokryłoby ich szkody. 29% odpowiedziało, że polisa zapewniłaby im częściową rekompensatę, a 17% przyznało się do braku ubezpieczenia. Średnia dla Unii to odpowiednio 29,22 i 14%. W ubezpieczeniach zdrowotnych 16% obywateli UE jest przekonanych, że polisa zapewni im pełne pokrycie wydatków, zaś 37% przyznało, iż nie posiada takiego ubezpieczenia. W Polsce jest to odpowiednio 9 i 41%.
„DGP” zaznacza, że różnice te mogą wynikać z konstrukcji systemów opieki zdrowotnej oraz pytań zadanych w badaniu Eurobarometru na zlecenie EIOPA. Gazeta zauważa, że nasz kraj plasuje się poniżej średniej unijnej w przypadku ubezpieczeń dla MŚP. W UE do posiadania polisy chroniącej od skutków przyznaje się 43% firm. W Polsce – 33%. Brak ubezpieczenia deklaruje 38% unijnych „misiów”, podczas gdy w naszym kraju odsetek ten wynosi 53%. Co więcej, 81% polskich MŚP nie ma ubezpieczenia ochrony prawnej bądź chroniącego od skutków ewentualnego strajku. W UE – 54%.
Rafał Mańkowski, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń, mówi „DGP”, że taki poziom niedoubezpieczenia małych i średnich przedsiębiorców to wyzwanie nie tylko dla ubezpieczycieli, lecz także dla rządów poszczególnych państw UE. Zwraca uwagę, że według analityków EIOPA luka ubezpieczeniowa wśród konsumentów i MŚP to jeden z kluczowych problemów, który istniał już w przeszłości, ale jego skala będzie rosła.
Więcej:
„Dziennik Gazeta Prawna” z 9 lutego, Łukasz Wilkowicz „W ubezpieczeniach dzieli nas duży dystans od Europy”
(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)