Porówneo: Kierowcom zdarza się oszukiwać, by otrzymać tańszą polisę

0
642

Z sondażu porównywarki ubezpieczeń Porówneo wynika, że blisko 40% ankietowanych uważa, iż kierowcom zdarza się oszukiwać przy wypełnianiu ubezpieczeniowych formularzy, tak aby otrzymać tańszą polisę. Nieścisłości mogą dotyczyć np. deklaracji, kto będzie jeździł ubezpieczanym samochodem, liczby przejeżdżanych rocznie kilometrów czy wcześniejszych wypadków.

– Może wydawać się, że takie niewinne mijanie się z faktami nikomu nie zaszkodzi, jednak podanie ubezpieczycielowi nieprawdziwych danych może okazać się dość kosztowne. W niektórych krajach taki kierowca ryzykuje nawet unieważnienie polisy – mówi Wojciech Rabiej, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Porówneo. – Firmy ubezpieczeniowe mają bowiem coraz więcej możliwości zweryfikowania informacji podawanych przez kierowców przy zakupie polisy – wyjaśnia.

Największe wątpliwości co do uczciwości kierowców wobec ubezpieczycieli mają młodzi respondenci. Prawie 60% z grupy wiekowej do 30 lat uważa, że kupującym polisę dla auta zdarza się podawać nieprawdziwe dane (odpowiedzi: zdecydowanie tak i raczej tak). Częściej uważają tak mężczyźni niż kobiety (45% vs. 32%). Sceptyczne są tu również w większości osoby o wyższym statusie materialnym, z wyższym wykształceniem, zajmujący kierownicze stanowiska oraz przedsiębiorcy, zamieszkujący w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Natomiast 6% jest przekonanych o uczciwości kierowców wobec ubezpieczycieli, a 26% uważa, że raczej nie oszukują oni przy wypełnianiu ubezpieczeniowych formularzy.

Z obserwacji Porówneo, jak również z zagranicznych badań wynika, że nieścisłości mogą dotyczyć m.in. historii wcześniejszych wypadków, a tym samym posiadanych zniżek czy też liczby przejeżdżanych rocznie kilometrów lub tego, kto będzie jeździł ubezpieczanym samochodem.

Polscy kierowcy nie są odosobnieni w opisanych postawach. Również sondaże przeprowadzone w innych krajach wskazują na podobne zjawisko. Z ostatniego badania porównywarki usług finansowych finder.com wynika, że prawie 12 milionów Amerykanów (5%) wręcz przyznaje, że oszukuje, wypełniając formularze przed zakupem ubezpieczenia, żeby dostać tańszą polisę. Głównym powodem jest znajdowanie się w grupie wysokiego ryzyka i chęć uniknięcia wyższej składki. Jedna trzecia przyznaje się do podawania nieprawdziwych danych w przypadku zakupu polisy komunikacyjnej, w następnej kolejności są ubezpieczenia zdrowotne i na życie.

O badaniu:

Badanie typu Omnibus przeprowadzone zostało na zlecenie porównywarki ubezpieczeń Porówneo między 6 a 11 maja 2021 roku metodą wywiadów bezpośrednich, ze wspomaganiem komputerowym (CAPI) na ogólnopolskiej próbie losowej 1000-osobowej, reprezentatywnej dla ludności Polski w wieku 15 i więcej lat.   

(AM, źródło: Porówneo)