Prawo: Szpitale za zmianami w systemie rekompensat za błędy medyczne

0
460

Dyrektorzy szpitali są zdania, że dotychczasowe systemy przyznawania rekompensat za błędy medyczne nie sprawdziły się. Dlatego chcą takiej zmiany przepisów, która umożliwiłaby szybsze podpisywanie umów z poszkodowanymi – informuje prawo.pl.

Portal przypomina, że według niedawno opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli, w Polsce około 5-10% pacjentów pada rocznie ofiarami błędów medycznych, co według wyliczeń Rzecznika Praw Pacjenta oznacza od 400 tys. do 800 tys. poszkodowanych rocznie. 

Grzegorz Błażejewicz z biura Rzecznika Praw Pacjenta podkreślił, że musi powstać nowy pozasądowy model przyznawania odszkodowania pacjentom, bo wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych nie sprawdziły się. Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, zdradził, że jego organizacja chce wprowadzenia w szpitalach systemu szybkiego informowania o błędach medycznych i polubownego porozumienia z pacjentem poprzez ugody. Postuluje też utworzenie systemowego funduszu gwarancyjnego zapewniającego pacjentom wypłatę odszkodowań przyznanych w trybie polubownym. Według prof. Fedorowskiego, szpitali nie stać na ubezpieczenia od zdarzeń medycznych, a ubezpieczyciele nie chcą zaspokajać takich roszczeń z OC.

Więcej:

prawo.pl z 7 października, Katarzyna Nowosielska „Szpitale chcą wprowadzenia szybkiej ścieżki odszkodowań dla pacjentów”:

https://www.prawo.pl/…

(AM, źródło: prawo.pl)