Kradzieży nie było, odszkodowania nie ma, ale kara będzie

0
105

Krotoszyńscy kryminalni zatrzymali trzy osoby związane z fikcyjnym zgłoszeniem kradzieży samochodu marki bmw o wartości 170 tys. zł. Właściciel chciał wyłudzić w ten sposób odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

Z policyjnych obserwacji i doświadczeń wynika, że coraz bardziej popularną metodą przestępczą jest zgłaszanie fikcyjnych kradzieży samochodu. Osoba zgłaszająca popełnienie takiego przestępstwa liczy na wypłatę odszkodowania, jednocześnie otrzymując gotówkę za wcześniej sprzedane auto. Przykładem takiej sprawy była kradzież samochodu marki bmw 750 Xdrive zgłoszona na początku października przez mieszkańca Kalisza. Kryminalni ze specjalnej komórki zajmującej się zwalczaniem przestępczości samochodowej przesłuchali zgłaszającego i zaczęli zbierać informacje mogące pomóc w ustaleniu sprawców kradzieży.

W miarę rozwoju sprawy funkcjonariusze mieli coraz większe wątpliwości. Przypuszczali, że do kradzieży w ogóle nie doszło. Po ponad trzech miesiącach pracy funkcjonariusze zebrali materiał potwierdzający ich przypuszczenia, w efekcie czego potwierdzono fikcyjne zgłoszenie. Kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn zamieszanych w ten proceder. Okazało się, że samochód nie został skradziony.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, zgłoszenia przestępstwa, którego nie popełniono, oraz składania fałszywych zeznań. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozorów i poręczeń majątkowych w łącznej kwocie 180 tys. zł. Grozi im ośmioletni pobyt w więzieniu.

(AM, źródło: KPP Krotoszyn)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here