Przedsiębiorstwa wiedzą, że potrzebują ochrony cyber

0
432

Wszystko wskazuje na to, że rynek ubezpieczeń cyber do 2030 r. osiągnie zawrotną wartość 79,75 mld dol. Napędzają go nasilające się cyberataki i rosnąca świadomość ryzyka. Na lata 2023–2030 prognozowany jest średni wskaźnik rocznego wzrostu (CAGR) na poziomie 25,7% – wynika z raportu SkyQuest omawianego na portalu Insurtech Insights.

Do pierwszoplanowych graczy na rynku cyberubezpieczeń zaliczają się Chubb, AXA XL, American International Group, Beazley, AXIS Capital, CNA Financial, Lockton, Munich Re, Zurich Insurance, Travelers, Allianz, Lloyd’s, Hiscox, Liberty Mutual, Esurance, NFP, Hartford, WTW i Aon.

Wzrost rynku jest przypisywany przede wszystkim częstotliwości i dotkliwości cyberataków, rosnącej świadomości cyberryzyk i zagrożenia bezpieczeństwa danych, zmianom w środowisku regulacyjnym i wymogom zgodności z przepisami, pojawianiu się nowych cyberzagrożeń i kierunków ataku oraz zapotrzebowaniu na finansową ochronę przed cyberryzykami.

Cyberubezpieczenie jest wyspecjalizowaną formą ubezpieczenia, które zapewnia przedsiębiorstwom ochronę przed stratami finansowymi poniesionymi wskutek cyberataków. Straty te obejmują koszta związane z naprawą lub wymianą zaatakowanych systemów, powiadamianiem klientów o wycieku danych i obrony przed skutkami prawnymi. Wobec rosnącej liczby i skomplikowania cyberataków, popyt na polisy cyberubezpieczeniowe znacznie wzrósł.

SkyQuest w swoim raporcie wyszczególnia kilka trendów napędzających wzrost rynku. Są to:

  • coraz więcej samodzielnych polis cyber,
  • integracja cyberubezpieczeń z innymi rozwiązaniami zarzadzania ryzykiem,
  • rozwój narzędzi oceny cyberryzyka i underwritingu,
  • opracowywanie ofert cyberubezpieczeń dla określonych branż,
  • ekspansja ochrony na wypadek krystalizujących się określonych cyberryzyk jak ransomware,
  • nacisk na proaktywne zarządzanie ryzykim i usługi przeciwdziałania szkodom,
  • wdrażanie innowacyjnych modeli wyceny i opcji ochrony,
  • nacisk na programy szkolenia pracowników i budowania świadomości cyberbezpieczeństwa,
  • integrowanie sztucznej inteligencji i uczenia się maszynowego w procesy przyjmowania do ubezpieczenia i likwidacji szkód.

Raport podkreśla oczekiwanie istotnego wzrostu segmentu samodzielnych polis cyber. Oferują one kompleksową ochronę i umożliwiają ubezpieczycielom skuteczniejsze dostosowanie się do zmieniających się cyberzagrożeń. Elastyczność cyberpolis jako odrębnych produktów pozwala ubezpieczonym łagodzić ryzyka związane z pojawiającymi się nowymi zagrożeniami cyber.

AC