Przejrzystość ryzyk dla zrównoważonego rozwoju

0
407

Na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady 2019/2088 z 27 listopada 2019 r. od 10 marca br. we wszystkich krajach Unii Europejskiej obowiązują przepisy dotyczące ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych.

Rozporządzenie ustanawia zharmonizowane przepisy dla uczestników rynku finansowego i doradców finansowych. Dotyczą one przejrzystości we wprowadzaniu do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju oraz brania pod uwagę niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju w prowadzonych przez nich działaniach, a także w odniesieniu do przedstawiania przez nich informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem na temat produktów finansowych.

Przepisy obowiązują uczestników rynku finansowego i doradców finansowych. „Uczestnikiem rynku finansowego” jest m.in. zakład ubezpieczeń, który udostępnia ubezpieczeniowy produkt inwestycyjny, oraz instytucja pracowniczych programów emerytalnych, jak również twórca produktu emerytalnego.

Z kolei za „doradcę finansowego” należy uznać m.in. pośrednika ubezpieczeniowego świadczącego usługi doradztwa ubezpieczeniowego w odniesieniu do ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, jak również zakład ubezpieczeń, który świadczy usługi doradztwa ubezpieczeniowego w odniesieniu do ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.

Przepisy rozporządzenia nie mają zastosowania do pośredników ubezpieczeniowych, którzy świadczą usługi doradztwa ubezpieczeniowego w odniesieniu do ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych, ani do firm inwestycyjnych, które świadczą usługi doradztwa inwestycyjnego, będących przedsiębiorstwami, niezależnie od ich formy prawnej, w tym osób fizycznych lub samozatrudnionych, pod warunkiem że zatrudniają mniej niż trzy osoby.

Rozporządzenie wprowadza obszerną definicję „zrównoważonej inwestycji”. Obejmuje ona inwestycję w działalność gospodarczą przyczyniającą się do realizacji celu środowiskowego (np. oszczędności zasobów pod kątem zużycia energii, wykorzystywania energii ze źródeł odnawialnych, wykorzystywania surowców, zużycia wody i użytkowania gruntów, generowania odpadów, emisji gazów cieplarnianych lub wpływu na różnorodność biologiczną i gospodarkę o obiegu zamkniętym) lub inwestycję w działalność gospodarczą przyczyniającą się do realizacji celu społecznego (np. przeciwdziałanie nierównościom), lub inwestycję wspierającą spójność społeczną, integrację społeczną i stosunki pracy, lub inwestycję w kapitał ludzki lub w społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji pod względem gospodarczym lub społecznym.

Sławomir Dąblewski

Warunkiem jest, aby takie inwestycje nie naruszały poważnie któregokolwiek z tych celów, a spółki, w które dokonano inwestycji, stosują dobre praktyki w zakresie zarządzania, w szczególności w odniesieniu do solidnych struktur zarządzania, stosunków pracowniczych, wynagrodzenia dla osób zatrudnionych i przestrzegania przepisów prawa podatkowego.

Na mocy rozporządzenia uczestnicy rynku finansowego mają obowiązek publikowania na swoich stronach internetowych informacji na temat swoich strategii dotyczących wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych, zaś doradcy finansowi w ramach świadczenia usług doradztwa inwestycyjnego lub ubezpieczeniowego.

Na wskazanych podmiotach ciążą również obowiązki publikowania informacji w tej samej postaci, gdy chodzi o:

1/ przejrzystość w zakresie niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju na poziomie podmiotu,

2/ przejrzystość polityk wynagrodzeń w związku z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju,

3/ przejrzystość w zakresie wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju,

4/ przejrzystość w zakresie niekorzystnych skutków dla zrównoważonego rozwoju na poziomie produktu finansowego,

5/ przejrzystość w zakresie promowania aspektu środowiskowego lub społecznego w informacjach ujawnianych przed zawarciem umowy oraz

6/ przejrzystość w zakresie zrównoważonych inwestycji w informacjach ujawnianych przed zawarciem umowy.

W zakresie zrównoważonych inwestycji na uczestników rynku finansowego został nałożony obowiązek publikowania na stronach internetowych informacji odnoszących się do każdego produktu finansowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 i art. 9 ust. 1, 2 i 3, gdy chodzi o ich:

a/ aspekt środowiskowy i społeczny oraz cel dotyczący zrównoważonego inwestowania,

b/ ocenę, pomiar i monitorowanie aspektu środowiskowego lub społecznego lub wpływ zrównoważonych inwestycji wybranych dla danego produktu finansowego, w tym ich źródeł danych, kryteriów kwalifikacji aktywów bazowych i odpowiednich wskaźników zrównoważonego rozwoju stosowanych do pomiaru aspektu środowiskowego lub społecznego lub ogólnego wpływu danego produktu finansowego na zrównoważony rozwój.

Informacje muszą być jasne, zwięzłe oraz zrozumiałe dla inwestorów, dokładne, rzetelne, jasne, niewprowadzające w błąd, umieszczone w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na stronie internetowej.

Od daty wejścia w życie przepisów sektor usług finansowych jest zobowiązany do ujawniania wymaganych informacji na stronach internetowych, zaś działania przewidziane rozporządzeniem będą prowadzone etapami.

oprac. Sławomir Dąblewski
dablewski@gmail.com