Przejście z KNF do biznesu dopiero po okresie karencji

0
256

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt nowelizacji prawa bankowego. Znajdzie się w nim przepis wprowadzający limit czasu, przez jaki przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, jego zastępcy oraz pracownicy urzędu nie mogą świadczyć pracy w podmiotach nadzorowanych, np. zakładach ubezpieczeń, po zakończeniu pełnienia funkcji lub zatrudnienia – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projektowana regulacja ma wprowadzić do polskiego porządku prawnego przepisy tzw. pakietu CRD VI/CRR III (dyrektywa 2024/1619, tzw. CRD VI, oraz rozporządzenie 2024/1623, tzw. CRR III).

Wojciech Wandzel, adwokat, lider praktyki Banking & Finance w KKG Legal, w rozmowie z „DGP” wskazuje, że według CRD VI okresy zakazu świadczenia pracy to minimum 6 miesięcy w przypadku pracowników i 12 miesięcy dla osób zarządzających organem nadzoru. Polski prawodawca może wydłużyć te terminy, choć na razie nie wiadomo, czy tak uczyni. Pracujące nad nowelą Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na pytania gazety.

Rafał Wojciechowski, adwokat, szef działu prawa rynku kapitałowego oraz partner w kancelarii Filipiak Babicz, uważa, że wprowadzenie okresu karencji dla osób pracujących w UKNF należy ocenić pozytywnie. Jego zdaniem taki zakaz zapobiegnie szybkiej ucieczce ekspertów z organu nadzoru do biznesu, a z drugiej strony ograniczy ryzyko wystąpienia konfliktu interesów. Podobnie uważa Wojciech Wandzel.

Z kolei dr hab. Andrzej Kondratowicz, prof. Uniwersytetu SWPS, ekonomista i amerykanista, przestrzega, aby karencja nie trwała zbyt długo, tj. rok, najwyżej dwa lata. Eksperci pozytywnie oceniają również ograniczenie czasu pełnienia funkcji przez przewodniczącego KNF oraz jego zastępców. CRD przewiduje, że osoby powołane do władz organów nadzoru po 11 stycznia 2026 r. nie mogą sprawować swojej funkcji dłużej niż 14 lat. W ocenie Rafała Wojciechowskiego limit pełnienia funkcji może wynikać z chęci zwiększenia rotacji i dywersyfikacji poglądów osób pełniących te funkcje.

Więcej:

 „Dziennik Gazeta Prawna” z 21 maja, Adam Pantak „Koniec szybkich transferów z urzędu do biznesu”

(AM, źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”)