Przepisy o mStłuczce na ostatnim etapie procesu legislacyjnego

0
344

9 lipca 2025 roku podczas 38. posiedzenia Sejm przyjął wszystkie poprawki o charakterze legislacyjnym i redakcyjnym, które do nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel oraz niektórych innych ustaw uchwalił wcześniej Senat. Nowela wprowadza zmiany m.in. w ustawie z dnia z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Nowa regulacja wprowadza przepisy umożliwiające udostępnienie w aplikacji mObywatel usługi pozwalającej jej użytkownikom na złożenie zgodnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym i przekazaniu go (wraz z dokumentacją zdjęciową) do zakładu ubezpieczeń poszkodowanego jako formalnego zgłoszenia szkody.

Kluczową zmianą jest dodanie do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych nowego art. 105c. Pozwala on UFG na prowadzenie ewidencji oświadczeń o zdarzeniu sporządzonych w usłudze udostępnionej w aplikacji mObywatel przez kierującego pojazdem mechanicznym lub jego posiadacza, będącego sprawcą wypadku powodującego odpowiedzialność ubezpieczyciela z AC. Przepis określa także kategorie danych, które Fundusz gromadzi i przetwarza w celu realizacji zadania, wskazuje komu instytucja je udostępnia, a także reguluje podstawowe kwestie organizacyjno-techniczne związane z realizacją tego zadania.

„W konsekwencji wskazano m.in., że ww. dane UFG gromadzi i udostępnia za pośrednictwem systemu mObywatel, UFG udostępnia te dane zakładowi ubezpieczeń za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego UFG, a w celu realizacji tej usługi UFG zawiera porozumienie z ministrem właściwym do spraw informatyzacji (do którego odpowiednio stosuje się przepisy art. 16 ustawy o aplikacji mObywatel, przy czym odpowiednie zastosowanie przepisu będzie polegało na obligatoryjności zawarcia porozumienia przez ministra właściwego do spraw informatyzacji), wskazano także ogólną klauzulę przetwarzania danych w zakresie niezbędnym do realizacji zadań ustawowych oraz okres przechowywania danych. Przepis daje ponadto UFG podstawę do przetwarzania danych, o których mowa w art. 102 ust. 2–4 oraz art. 103 przedmiotowej ustawy w celu realizacji tego zadania” – czytamy w uzasadnieniu do nowelizacji.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

(AM, źródło: Sejm)