Przepisy Solvency II muszą być bardziej proporcjonalne, aby pomóc w zmniejszeniu obciążeń ubezpieczycieli

0
666

Insurance Europe jest zdania, że zaproponowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych nowe ramy proporcjonalności w ramach Solvency II, które mają zapewnić spójne stosowanie przepisów UE w całej branży ubezpieczeniowej, mają potencjał zwiększenia spójności i zmniejszenia obciążeń administracyjnych, zgodnie z celami Komisji Europejskiej dotyczącymi zmniejszenia obowiązków. W ocenie organizacji pozostaje jednak kilka kwestii, którymi należy się zająć.

W swoim stanowisku w konsultacjach EIOPA Insurance Europe uznaje, że zmiany w dyrektywie obejmują pewne pomocne usprawnienia dla małych i nieskomplikowanych przedsiębiorstw (SNCU). Podkreśla jednak, że obecne ramy Solvency II już pozwalają każdemu ubezpieczycielowi/reasekuratorowi na stosowanie środków proporcjonalności dostosowanych do jego konkretnego profilu ryzyka, a ta elastyczność musi zostać zachowana.

Jednym z głównych problemów podnoszonych przez Insurance Europe jest ograniczenie środków proporcjonalności do firm, których profile ryzyka „nie różnią się istotnie” od profili SNCU, co jest bardziej restrykcyjne niż obecna Solvency II. Propozycje EIOPA ograniczają również środki proporcjonalności do firm, które nie wprowadziły istotnych zmian w swoim modelu biznesowym w ciągu ostatnich trzech lat obrotowych, co nie uwzględnia dynamicznych i ewoluujących modeli biznesowych w sektorze ubezpieczeń. Ograniczając zakres, proponowane środki mogą skutkować stłumieniem innowacyjności oraz uniemożliwieniem wielu firmom korzystania z elastyczności, którą ma zapewnić proporcjonalność.

Branża ubezpieczeniowa podkreśla, że zasada proporcjonalności powinna uwzględniać szeroką gamę modeli biznesowych, które istnieją na rynku europejskim, w tym nie-SNCU. Insurance Europe zaleca zatem, aby proponowane kryteria ilościowe i jakościowe służyły jako niewiążące wytyczne w celu zapewnienia elastyczności.

Ponadto pojawiły się poważne obawy dotyczące transgranicznej działalności ubezpieczeniowej i stosowania innowacyjnej reasekuracji. Insurance Europe podkreśla, że sugestia EIOPA, iż transgraniczna działalność gospodarcza lub innowacyjne techniki reasekuracji z natury wiążą się z większym ryzykiem, jest bezpodstawna i powinna zostać usunięta.

Identyczne obawy wyraziła w swoim stanowisku Rada Doradcza ds. Reasekuracji.

(AM, źródło: Insurance Europe)