PZU liczy na utrzymanie obecnej kontrybucji banków do wyniku grupy

0
816

PZU, które planuje sprzedać swoje udziały w Alior Banku na rzecz Pekao, chce, by docelowo kontrybucja obszaru bankowego do grupy była nie mniejsza niż obecnie i aby Pekao zachowało zdolność dywidendową – poinformowali przedstawiciele Grupy PZU.

– Do połowy roku planujemy zawrzeć umowę sprzedaży i kupna, ale wymagane będą zgody regulacyjne, w tym KNF, więc finalizacja transakcji może nastąpić trochę później, w ciągu roku. Jeśli chodzi o drugi etap, to wszystkie opcje są możliwe. Zakładamy, że Pekao i Alior Bank w dialogu wypracują odpowiedni model. W Europie, a także Polsce występują modele, gdy jeden bank posiada drugi bank: może być współistnienie lub połączenie. Może być też inny scenariusz – powiedział PAP Biznes prezes Artur Olech, dodając, że do końca 2025 roku docelowy model powinien być wypracowany. – My mamy swoje oczekiwania co do wzrostu wartości, odpowiedniego poziomu zysków z aktywów bankowych i co do dywidendy. Docelowo chcielibyśmy, by kontrybucja obszaru bankowego była nie mniejsza niż obecnie i aby Pekao zachował zdolność dywidendową – dodał.

2 grudnia PZU i Pekao podpisały list intencyjny dotyczący zbycia udziałów w Alior Banku do Pekao. Zdaniem przedstawicieli zakładu planowana transakcja jest korzystna z punktu widzenia Pekao.

– Pekao ma możliwość przejęcia podmiotu idealnego z punktu widzenia realizacji strategii M&A, bardzo komplementarnym do Pekao w porównaniu do innych banków uniwersalnych. To jest czas konsolidacji i jest uzasadnienie dla tej transakcji – powiedział Jarosław Mastalerz, prezes PZU Życie.

Przewiduje się, że rozliczenie transakcji nastąpi za środki pieniężne. Przy kursie Alior Banku z poniedziałkowego zamknięcia (92,34 zł) pakiet akcji banku w rękach PZU jest wart ponad 3,8 mld zł.

Pytany o wycenę sprzedawanych udziałów w Aliorze, Artur Olech odpowiedział: – Wycena transakcji sprzedaży akcji Aliora Bankowi Pekao odbędzie się na bazie danych rocznych (2024). To będzie cena rynkowa, godziwa, ale – mam nadzieję – uwzględniająca potencjał i rozwój Alior Banku. Sprzedając udziały Alior Banku do Pekao, będziemy bezpośrednio dalej w tym samym zakresie kontrolować Pekao i jesteśmy zainteresowani wzrostem wartości Alior Banku nie tylko w momencie transakcji, ale i w przyszłości, pod parasolem Banku Pekao. Nie mamy założonego poziomu premii czy dyskonta do ceny rynkowej. Zakładamy, że wartość będzie rynkowa.

Jak poinformowali przedstawiciele PZU, spółka na poziomie skonsolidowanym nie rozpozna zysku z transakcji, rozpozna go na poziomie jednostkowym. Przy obecnych wycenach PZU szacuje go na ponad 1 mld zł. – Nie mamy apetytu zwiększania zaangażowania w bankowość – powiedział Jarosław Mastalerz.

Grupa PZU ma 31,91% w kapitale zakładowym Alior Banku. W Pekao udział PZU w akcjonariacie wynosi 20%.

Więcej:

Biznes Pap.pl, 3 grudnia, Anna Pełka, „PZU chce, by kontrybucja obszaru bankowego do grupy była nie mniejsza niż obecnie”

(AM, źródło: stooq.pl, PAP)