PZU wspiera bezpieczeństwo w górach

0
564

Skutery śnieżne, pojazdy do transportu ratowników i poszkodowanych, wyposażenie alpinistyczne i skiturowe oraz urządzenia radiołączności to tylko część sprzętu, który Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zakupiło ostatnio dzięki wsparciu PZU. Obie instytucje współpracują ze sobą od ponad 20 lat.

Dzięki wsparciu ubezpieczyciela grupy regionalne GOPR zakupiły sprzęt i pojazdy ratownicze. Beskidzka, Sudecka i Krynicka Grupa Pogotowia otrzymały m.in. skutery śnieżne, które dzięki swojej mobilności i zdolności do poruszania się w trudno dostępnych terenach górskich skutecznie wesprą działania ratownicze. Do ratowników z Grupy Podhalańskiej trafiły drony, które przede wszystkim ułatwią akcje poszukiwawcze w górach, oraz quad z napędem alternatywnym.

– Od początku współpracy PZU z GOPR przekazaliśmy ratownikom pomoc o łącznej wartości 12 mln zł. Wiemy, jak ważny jest specjalistyczny sprzęt, który w często ekstremalnych warunkach górskich, z jakimi mierzą się ratownicy, pozwala szybciej dotrzeć z pomocą i skutecznie ratować zdrowie i życie – mówi Rafał Kałęcki, dyrektor Biura Prewencji PZU.

– Za nami 20 lat bardzo owocnej współpracy z PZU, dzięki której Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe mogło kupować najwyższej klasy wyposażenie, szkolić ratowników oraz prowadzić działania ratunkowe. Wsparcie PZU jest nieocenionym wkładem w bezpieczeństwo w polskich górach – dodaje Łukasz Felcenloben, prezes zarządu głównego GOPR.

Współpraca PZU z GOPR, oprócz wsparcia finansowego i zakup sprzętu, to także różnorodne szkolenia dla ratowników oraz liczne programy edukacyjne i prewencyjne dla turystów. Przykładem jest „Akademia GOPR” mająca na celu podnoszenie świadomości i umiejętności w zakresie aktywności w górach.

– Profilaktyka w zakresie górskiego bezpieczeństwa to jeden z głównych celów statutowych GOPR i wkładamy w to bardzo dużo pracy, bo wiemy, że to przynosi efekty. Edukujemy, żeby ludzie byli świadomi zagrożeń i wiedzieli, jak poruszać się po górach, jak się przygotować do takich wędrówek i w jakiego typu sprzęt się zaopatrzyć. To skutkuje tym, że ludzie w górach są bezpieczniejsi i jest mniej wypadków – podsumowuje Jacek Koziarek, instruktor ratownictwa górskiego, szef szkolenia Grupy Sudeckiej GOPR.

(AM, źródło: PZU)