PZU Zdrowie: Profilaktyka zdrowotna Polaków pozostawia do życzenia

0
277

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia PZU Zdrowie przeprowadziło ogólnopolskie badanie opinii. Miało ono pokazać, jakie działania związane z profilaktyką zdrowotną Polacy podejmują w codziennym życiu.

95% ankietowanych stwierdziło, że stosuje chociaż jeden element zdrowego stylu życia. Połowa badanych dba o regenerację organizmu (regularny sen, odpoczynek). Wyborem średnio co trzeciej osoby jest ograniczenie używek i regularna aktywność fizyczna oraz stosowanie zbilansowanej, zdrowej diety.

Z odpowiedzi respondentów wynika ponadto, że 69% z nich w ciągu roku wykonało choć jedno badanie profilaktyczne. Najczęstszym rodzajem badań było: 

  • badanie krwi – 88%, 
  • badanie moczu – 63%, 
  • przegląd stomatologiczny – 50%, 
  • badanie wzroku lub słuchu – 43%,
  • USG lub RTG – 33%,
  • cytologia lub badanie poziomu PSA – 31%.

Badani najrzadziej wykonują profilaktycznie spirometrię lub RTG płuc (13%), gastroskopię lub kolonoskopię (13%) oraz badanie skóry (8%).

Co dziesiąty ankietowany nie uprawia w ogóle aktywności fizycznej. Co piąta badana osoba trenuje sporadycznie, co czwarta kilka razy w miesiącu, jedna trzecia kilka razy w tygodniu, a jedna na dziesięć codziennie.

58% respondentów nie stosuje żadnej konkretnej diety, ale deklaruje, że stara się zdrowo odżywiać. Do najczęściej wskazywanych diet należą: dieta redukcyjna (37%), z niskim indeksem glikemicznym (20%), a także stosowanie okna żywieniowego i postów (20%). Co dziesiąty badany w ogóle nie zwraca większej uwagi na to, co je.

Istnieje widoczna korelacja pomiędzy sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną. Osoby niezwracające większej uwagi na to, co jedzą, nie trenują wcale (36%) lub sporadycznie (16%).

(AM, źródło: PZU Zdrowie)