PZU Zdrowie wspiera polskie medtechy

0
563

Podczas konferencji „AI w Zdrowiu” 8 czerwca 2021 r. odbyła się premiera drugiej odsłony raportu Top Disruptors in Healthcare opracowanego przez Polską Federację Szpitali oraz Stowarzyszenie Młodzi Menedżerowie Medycyny.

Raport przedstawia najciekawsze polskie startupy z obszaru medtech. W publikacji zaprezentowano 115 podmiotów, z których zdecydowana większość ma już opracowany model biznesowy, a co drugi oferuje swój produkt komercyjnie na rynku.

Wśród partnerów głównych Raportu, obok Google for Startups i EIT Health, znalazło się PZU Zdrowie, które w swojej strategii eksponuje innowacyjność oraz koncentrację na patient experience.

PZU Zdrowie chętnie podejmuje współpracę z rodzimymi firmami technologicznymi, których rozwiązania wspierają procesy leczenia i obsługi naszych pacjentów. Wierzę, że inicjatywa taka jak Raport Top Disruptors in Healthcare wzmocni synergię polskich startupów i sektora opieki medycznej” – napisała we wstępie do Raportu Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie.

Po pierwsze telemedycyna, po drugie sztuczna inteligencja

W tegorocznej edycji wzięło udział o 41 więcej podmiotów niż przed rokiem. To kolejny dowód na wyjątkowo dynamiczny rozwój medtechów w Polsce. Obszary, w których medtechy są szczególnie aktywne, to:

  • telemedycyna (55%),
  • sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe (45%),
  • urządzenia medyczne (37%),
  • analityka danych medycznych (37%).

Najbardziej dynamiczny wzrost zaobserwowano w drugim z wymienionych tematów – w poprzednim roku zainteresowanie sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym wskazało 22% uczestników raportów. Ten odsetek uległ podwojeniu.

Najnowsze technologie medyczne to z jednej strony poprawa doświadczenia pacjenta w trakcie diagnozy i leczenia oraz istotne ułatwienie pracy dla lekarzy, ale też przyśpieszenie i zwiększenie skuteczności procesów diagnostycznych, co pozwala na ratowanie zdrowia i życia pacjentów poprzez szybsze wykrycie nieprawidłowości i natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

Komfort pacjenta i błyskawiczna diagnoza dzięki innowacjom

PZU Zdrowie jest jednym z liderów prywatnej opieki medycznej w Polsce i na co dzień wykorzystuje najnowsze technologie medyczne. W pokazowej placówce własnej PZU Zdrowie przy ul. Chmielnej w Warszawie pacjenci mogą skorzystać m.in. z iluminatora AccuVein, który za pomocą lasera podświetla żyły, eliminując praktycznie do zera możliwość bolesnego wkłucia.

W placówce znajduje się również elektroniczny stetoskop StethoMe. W porównaniu z tradycyjnym stetoskopem urządzenie rozpoznaje i wzmacnia dźwięki płuc i serca. Po połączeniu go z tabletem lekarze mogą korzystać z certyfikowanych medycznie algorytmów sztucznej inteligencji.

Do dyspozycji specjalistów oddano także przenośne głowice ultrasonograficzne, łączące się bezpośrednio do tabletu. Dzięki nim lekarze mogą wykonać badanie USG wysokiej jakości w dowolnym miejscu.

Dla wygody pacjentów wprowadzono również zgody elektroniczne z podpisem biometrycznym.

Najnowsze technologie mają też coraz częstsze zastosowanie w diagnostyce. W ubiegłym roku PZU Zdrowie wdrożyło pilotażowy program do rozpoznawania udaru mózgu w badaniach tomografii komputerowej. Rozwiązanie opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji i jako jedno z pierwszych w Polsce tego typu oprogramowań znalazło zastosowanie w działalności komercyjnej. Dzięki niemu czas wykonania opisu, w razie wykrycia udaru, zostaje skrócony z kilku godzin do nawet kilku minut i pozwala na szybkie udzielenie pomocy pacjentowi.

Model AI został opracowany przez firmę BrainScan, na podstawie danych z 40 tys. badań tomografii i komputerowej głowy wykonanych w sieci diagnostyki obrazowej PZU Zdrowie.

O tym, jak wyglądało wdrożenie tego rozwiązania, opowiedzieli w trakcie konferencji „AI w Zdrowiu” przedstawiciele obu firm – Andrzej Browarski, dyrektor Biura Analiz i Innowacji PZU Zdrowie, oraz Szymon Korzekwa, R&R Director w BrainScan.

Sztuczna inteligencja wkracza coraz bardziej w nasze życie. Jako operator medyczny zidentyfikowaliśmy co najmniej kilka obszarów praktycznych zastosowań i nad wybranymi z nich już pracujemy.

Bardzo obiecujące rezultaty przynosi pilotażowy program diagnostyki obrazowej, który realizujemy razem z firmą BrainScan – powiedział Andrzej Browarski.

Mechanizmy sztucznej inteligencji potrafią w czasie rzeczywistym dostarczyć oddziałowi ratunkowemu informacji, czy doszło do udaru oraz jakiego rodzaju jest to udar. Przygotowania do operacji mogą się więc rozpocząć już w trakcie oczekiwania na opis zdjęcia przez radiologa.

Co więcej, system ma funkcję priorytetyzowania kolejki zdjęć do opisu, dzięki czemu lekarz opisuje w pierwszej kolejności te, gdzie sytuacja pacjenta zagraża życiu. W udarze liczy się naprawdę każda minuta – wyjaśnił Szymon Korzekwa.

Profilaktyka i biznesowa optymalizacja

Sztuczna inteligencja wspiera również profilaktykę, analizując dane zbierane z różnych urządzeń.

Pacjenci PZU Zdrowie mogą już od jakiegoś czasu korzystać ze zautomatyzowanego procesu wywiadu wstępnego. Chciałbym jednak bardzo mocno podkreślić, że sztuczna inteligencja nie zastępuje medyków, ale ich aktywnie wspiera.

Algorytmy mogą generować alerty i sugerować ścieżki postępowania, jednak ostateczna decyzja zawsze powinna należeć do lekarza – podkreślił Andrzej Browarski.

Technologia pozwala także optymalizować codzienne funkcjonowanie placówek medycznych, m.in. przewidując ryzyko niestawienia się pacjenta na umówioną wizytę, co jest jedną z powszechnych i kosztownych dla operatorów bolączek.

Innowacje czy szerzej – nowe technologie – są kluczowe dla niemal każdego obszaru naszej strategii. Z jednej strony to rozwiązania wspierające procesy ofertowe i sprzedażowe, które umożliwią generowanie spersonalizowanej oferty w czasie rzeczywistym pod konkretnego klienta. Z drugiej zaś to usprawnienia pracy personelu medycznego, które pozwalają nam skuteczniej odpowiadać na stale rosnący popyt na usługi medyczne. Wreszcie sprzęt diagnostyczny, który wykorzystuje algorytmy AI, przynosi wymierną korzyść pacjentowi, a mianowicie precyzyjną i szybką diagnozę.

Stawiamy na współpracę ze startupami medycznymi, już drugi rok z rzędu jesteśmy partnerem inicjatywy Top Diruptors in Healthcare, która monitoruje polski sektor medtech – podsumowała prezes Anna Janiczek.

Zdolność do zwinnego wdrażania najnowszych technologii to dla zakładów ubezpieczeń kluczowa przewaga konkurencyjna, która w obszarze ochrony zdrowia zyskuje dodatkową rangę społecznej misji, nierzadko ratując zdrowie i życie.

Biznesowo jest to też konieczność, która pozwala optymalizować koszty i ograniczać skutki inflacji usług medycznych oraz coraz większych niedoborów kadrowych wśród lekarzy i pielęgniarek.

Pełna treść raportu: bit.ly/2TXLy10

Aleksandra E. Wysocka