PZU Życie przedstawia swój wpływ na zrównoważony rozwój

0
600

PZU Życie jako pierwsza spółka ubezpieczeniowa w Polsce zaprezentowała szczegółowe dane dotyczące swojej działalności inwestycyjnej. Firma przedstawiła główne niekorzystne skutki decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju, pokazując tym samym, jak ważne są dla niej aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem. Równolegle Grupa PZU udostępniła online raport zintegrowany za 2022 rok.

Strategia ESG „Rozwój w równowadze” jest istotnym elementem przyjętej dwa lata temu strategii Grupy PZU na lata 2021–2024.

– Grupa PZU jest liderem sektora finansowego polskiej gospodarki. A od liderów oczekuje się odpowiedzialnych i odważnych działań, które będą inspirować innych do podejmowania inicjatyw na rzecz lepszego świata. Dla wszystkich spółek grupy, w tym PZU Życie, niezwykle istotne jest wypracowywanie korzyści dla klientów i akcjonariuszy w sposób zrównoważony – mówi Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie.

ESG w praktyce

Unijni prawodawcy – aby zyskać pewność, że kapitał rzeczywiście będzie przyczyniał się do osiągania celów zrównoważonego rozwoju – wprowadzili obowiązek ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych. Wymogi w tym zakresie określa Rozporządzenie SFDR. Jednym z nich jest ujawnianie informacji na temat głównych niekorzystnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju wynikających z decyzji inwestycyjnych, czyli PAI (ang. Principal Adverse Impact).

Zgodnie z przepisami, które wynikają z SFDR, obowiązkowi informacyjnemu podlegają uczestnicy ryku finansowego przekraczający na dzień bilansowy kryterium średniej liczby 500 pracowników w ciągu roku obrotowego. Dlatego PZU Życie, jako pierwsza firma  ubezpieczeniowa na polskim rynku, opublikowała tak szczegółowe oświadczenie.

Unikatowość raportu PAI zakładu na tle innych tego typu publikacji na polskim rynku wynika z brania pod uwagę PAI w ujęciu ilościowym. Przedstawione w oświadczeniu wskaźniki zostały wyliczone dla podmiotu na podstawie dostępnych danych i zaprezentowane zgodnie z oficjalnymi technicznymi standardami opisanymi w Rozporządzeniu Delegowanym 2022/1288.

– Strategia biznesowa Grupy PZU uwzględnia wiele celów zrównoważonego rozwoju, w tym te dotyczące inwestycji. Dzięki ujawnieniom PAI nasze działania stały się jeszcze bardziej transparentne i interesariusze mają możliwość dokładnego sprawdzenia naszych aktywności w tym zakresie. Rzetelne dane i wyliczenia pozwalają im podjąć świadomą decyzję w sprawie swoich inwestycji – dodaje Dorota Macieja.

Cyfrowe podsumowanie roku

Równolegle został udostępniony online raport zintegrowany Grupy PZU za 2022 rok. Przyjęta przez zakład forma prezentacji umożliwia łączenie w jednym miejscu wątków finansowych, operacyjnych i niefinansowych, by jak najpełniej przedstawić interesariuszom osiągnięcia grupy i wyzwania, z jakimi się mierzy.

Raport online podsumowujący 2022 rok został udoskonalony względem poprzedniej edycji. Zmieniono zarówno warstwę technologiczną i prezentacyjną, jak i zakres prezentowych treści w obszarze ESG, w szczególności w zakresie ujawień klimatycznych i ładu korporacyjnego. Raport publikowany jest w postaci interaktywnego serwisu dostępnego online, przystosowanego do urządzeń mobilnych. Wykorzystane narzędzia, takie jak wykresy interaktywne, wspierają użytkowników w interpretacji zaprezentowanych wskaźników i umożliwiają analizę z uwzględnieniem danych historycznych.

Raport jest dostępny pod adresem tutaj.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl