W pierwszej połowie obecnego roku rynki ubezpieczeniowe w Europie Środkowej i Wschodniej zebrały w sumie 26,9 mld euro składek, o 7,67% więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie wartość wypłaconych odszkodowań wzrosła o zaledwie 0,03%, do 12,12 mld euro.
Z wyjątkiem Słowenii, wszystkie rynki CEE odnotowały dodatnią dynamikę, w wielu przypadkach dwucyfrową. Wśród najistotniejszych rynków w regionie numerem jeden była Polska, ze wskaźnikiem na poziomie 13,4%. Rumunia, Słowacja, Węgry, Czechy uzyskały jednocyfrowe rezultaty, a Słowenia odnotowała zanotowała spadek przypisu o około 10%.
W ubezpieczeniach na życie zebrano łącznie 6,89 mld euro, o 5,78% więcej w ujęciu rok do roku. Wzrost napędzał utrzymujący się pozytywny trend w polskiej „życiówce”. Nasz kraj, Czechy, Węgry, Słowenia (dane wstępne) i Rumunia były pięcioma największymi rynkami ubezpieczeń na życie, odpowiadając łącznie za ok. 82% regionalnego przypisu w dziale I.
Z ubezpieczeń majątkowych zebrano 20,01 mld euro, co oznacza wzrost o 8,34% w ujęciu regionalnym. W tym samym czasie wypłacone odszkodowania wzrosły o 3,7%, do 8,13 mld euro. Wszystkie rynki, za wyjątkiem Słowenii, odnotowały pozytywny trend w ewolucji składek. Na wielu rynkach wypłacone odszkodowania również wzrosły, w niektórych przypadkach nawet szybciej niż przypis.
Polska, Czechy, Rumunia, Węgry, Słowenia to pięć największych rynków ubezpieczeń majątkowych, hierarchia, która pozostała stabilna przez ostatnie lata. Pięć rynków łącznie odpowiada za około 76% regionalnej składki brutto.
Ubezpieczenia komunikacyjne pozostają głównym segmentem biznesowym w dziale II. Z OC zebrano 6,07 mld euro (+7,3%) i 4,45 mld euro z AC (+12,8%).
Polska, Rumunia, Czechy, Węgry i Chorwacja to pięć największych rynków OC, kontrolujących około 81% regionalnego przypisu w tych segmentach.
Z ubezpieczeń majątkowych pozakomunikacyjnych zebrano 4,24 mld euro, co oznacza wzrost o 11,7% w skali roku. Odszkodowania wypłacone z tych polis wzrosły łącznie o około 18,6%, do 1,33 mld euro.
(AM, źródło: xprimm.com)