Resort finansów zaniecha poboru podatku od odszkodowań

0
700

Kwestia opodatkowania odszkodowań na rzecz przedsiębiorców, którzy ucierpieli w związku z wrześniową powodzią, wzbudziła spore poruszenie opinii publicznej. Dlatego Ministerstwo Finansów planuje opracować rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od tego rodzaju dochodów/przychodów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odszkodowania wypłacone przez ubezpieczyciela za straty powodziowe obejmujące szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą są uznawane za przychód z działalności gospodarczej, chyba że są one wymienione w katalogu zwolnień podatkowych. Istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania odszkodowań, ale pod pewnymi warunkami.

Powyższa kwestia stała się głośna podczas tegorocznej powodzi, wywołując spore poruszenie opinii publicznej. W sprawie zwolnienia z opodatkowania tego rodzaju świadczeń bądź też skorzystania z zaniechania poboru daniny interweniował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. MF posłuchało tych apeli, wpisując do swojego wykazu prac legislacyjnych rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego. Regulacja zawiera propozycję zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych w rozumieniu ustawy PIT i podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu ustawy CIT od dochodów (przychodów) osiągniętych przez:

  • podatników podatku dochodowego osób fizycznych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • podatników podatku dochodowego od osób prawnych, z tytułu odszkodowań z tytułu ubezpieczeń majątkowych, otrzymanych przez poszkodowanych w rozumieniu art. 2 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, w związku z powodzią we wrześniu 2024 r.

Zaniechanie dotyczyć będzie zatem osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które na skutek powodzi doznały szkód majątkowych lub utraciły, choćby czasowo, możliwość korzystania z posiadanej nieruchomości lub lokalu.

Zaniechanie objęłoby dochody (przychody) uzyskane przez beneficjentów wsparcia od 14 września 2024 r. do 31 grudnia 2026 r. a zatem okres zaniechania uległby wydłużeniu dodatkowo o 1 rok. Pozwoli to na objęcie rozporządzeniem okresu od pierwszego dnia powodzi, w perspektywie następnych 2 lat.

Rozporządzenie ma wejść w życie w grudniu tego roku.

(AM, źródło: Ministerstwo Finansów)