Resort rolnictwa rezygnuje z podwyższenia dopłat do składki w ubezpieczeniach upraw

0
961

Minister rolnictwa i rozwoju wsi postanowił odstąpić od zawartej w nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich propozycji podwyższenia stawki dopłat z budżetu państwa do składek w tego rodzaju polisach. Informacja na ten temat została przekazana Stałemu Komitetowi Rady Ministrów.

W swoim piśmie do Macieja Berka, przewodniczącego SKRM, minister rolnictwa Czesław Siekierski ocenił, że po tegorocznej powodzi powinien nastąpić wzrost zainteresowania ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od skutków ryzyka związanego ze stratami spowodowanymi przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Czynnik ten sprawił, że MRiRW postanowił wycofać się z zapisania w noweli podwyżki poziomu państwowej dopłaty do składki z 65% do 70%

W ocenie skutków regulacji resort rolnictwa uznał wcześniej, że zaproponowane w noweli podwyższenie dopłat o 5% powinno zachęcić rolników do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw o 10% (tj. o ok. 365 tys. ha). MRiRW przypomniało, że po przeprowadzonym w 2016 roku wzroście dopłat z 50% do 65% powierzchnia upraw objętych ochroną w 2023 r. była o 30% większa niż w 2015 r. Podwyższenie wskaźnika procentowego dotacji zapewni też ujednolicenie wysokości dopłat z dopłatami do składek ubezpieczenia od chorób zwierząt.

Dopłata do składki także dla nowych upraw

W projekcie nowelizacji zaproponowano ponadto rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane dopłaty do składek o słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę oraz doprecyzowanie uprawy gryki jako zboża i soi jako rośliny z rodziny bobowatych mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw. Resort rolnictwa przewiduje, że ta zmiana przyczyni się do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw rolnych o ok. 100 tys. ha. W aktualnym stanie prawnym uprawy mieszanek roślin zbożowych lub zbożowo-strączkowych są objęte ubezpieczeniami z dopłatą z budżetu państwa jako zboża lub rośliny strączkowe.

Nowe zasady pomniejszania odszkodowań

Projektowane przepisy wprowadzają też zmianę limitów stawek za ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek z wartości 9%, 12%, 15% sumy ubezpieczenia na 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia. Ma to przyczynić się do zwiększenia dostępności ubezpieczeń upraw dla producentów rolnych. Oprócz tego zaproponowano zmianę art. 6 ust. 3 w zakresie pomniejszenia odszkodowania za szkody o 35% sumy ubezpieczenia – w przypadku upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek – i wprowadzenie franszyzy, nie większej niż 35% sumy ubezpieczenia, w przypadku upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.

AM, news@gu.com.pl

(źródło: Rządowe Centrum Legislacji)