Rewolucja w kieszeni – jak portfele cyfrowe zmieniają płatności

0
791

W 2022 roku globalna liczba użytkowników portfeli cyfrowych wynosiła około 3,4 mld, co stanowiło 42% populacji świata. Prognozy wskazują, że do 2026 roku liczba ta wzrośnie do 5,2 mld, czyli 60% wszystkich ludzi na Ziemi – wynika z analizy przeprowadzonej przez Juniper Research. Oznacza to, że obecnie prawdopodobnie co druga osoba, którą spotykamy, używa e-walletu. Główne czynniki napędzające ten trend to wygoda oraz bezpieczeństwo płatności.

Portfel cyfrowy to rodzaj oprogramowania, które bezpiecznie przechowuje informacje o płatnościach i działa jak wirtualna wersja portfela, pozwalając użytkownikom na kupowanie (stacjonarnie oraz online) i robienie przelewów pieniężnych bez potrzeby używania fizycznej gotówki lub kart. Coraz więcej klientów decyduje się na korzystanie z tych rozwiązań.

Według prognoz Capitaloneshopping.com, opracowanych w raporcie Digital Wallet Statistics 2024, do 2028 r. globalna wartość transakcji portfelami cyfrowymi wzrośnie o 77% i przekroczy 16 bln dolarów. Oczekuje się również, że do 2026 r. globalna liczba użytkowników portfeli cyfrowych wzrośnie o 53%, osiągając 5,2 mld, czyli ponad 60% światowej populacji.

Z kolei klienci największych polskich banków na koniec marca tego roku zapłacili zbliżeniowo przy użyciu m.in. Apple Pay i Google Pay ponad 385 mln razy – wynika z danych zebranych przez serwis cashless.pl. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to wzrost liczby transakcji o ponad 16 mln. W rzeczywistości jednak liczba ta może być znacznie wyższa, bo nie wszystkie instytucje podały aktualne dane.

Takich wzrostów możemy się spodziewać również w Polsce. Według naszego badania „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP” 58% firm posiadających terminal spodziewa się wzrostu udziału płatności bezgotówkowych w ciągu najbliższych lat. Wielu z tych nowych użytkowników zamiast fizycznej karty z pewnością wybierze te dodane do portfela cyfrowego – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu Fiserv Polska S.A., właściciela marki PolCard from Fiserv. – Rosnący wzrost popularności portfeli cyfrowych to także ważna wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ użytkownicy, którzy preferują e-wallety, zazwyczaj nie noszą ze sobą gotówki czy nawet portfela. Jeśli więc w danym punkcie nie będzie możliwości płatności bezgotówkowych, to taki klient może całkowicie zrezygnować z zakupu i pomijać takie miejsce w przyszłości – dodaje.

Jak przedsiębiorcy mogą przyjmować płatności portfelami cyfrowymi?

Właściciele firm mają do wyboru wiele rozwiązań płatniczych, które można dostosować do ich potrzeb, aby poprawić wygodę klientów i usprawnić procesy transakcyjne. Na rynku jest bowiem szereg nowoczesnych narzędzi płatniczych umożliwiających akceptację transakcji bezgotówkowych.

Generator Linków jest idealnym rozwiązaniem dla firm oferujących produkty lub usługi w większości stacjonarnie lub nieposiadających własnej strony internetowej. Przykładowo sprzedawca personalizowanych produktów może wygenerować unikatowy link do płatności, którą klient może opłacić w preferowany przez siebie sposób – kartą, BLIKIEM czy przelewem.

Z kolei bramka płatnicza sprawdza się w sklepach internetowych z ustalonym cennikiem. Dzięki niej klienci mogą szybko i bezpiecznie zapłacić za zakupy, korzystając z różnych metod płatności, w tym kart płatniczych, kodów BLIK czy cyfrowych portfeli (np. Google Pay, Apple Pay).

Terminale płatnicze są natomiast preferowane w sklepach stacjonarnych. Mogą to być tradycyjne urządzenia stacjonarne, terminale mobilne lub terminale w telefonie, takie jak aplikacja PolCard Go, która działa na smartfonach z systemem Android i wbudowanym w telefonie modułem NFC. Większość terminali posiada opcję integracji z kasą fiskalną, co dodatkowo przyspiesza proces obsługi i zwiększa jej bezpieczeństwo. Dzięki tym rozwiązaniom klienci mogą płacić telefonem, zegarkiem czy brelokiem, co dodatkowo poprawia komfort zakupów. Każda z tych opcji gwarantuje wygodę – klient nie musi pamiętać o zabraniu portfela pełnego kart czy gotówki.

Akceptacja cyfrowych portfeli jest kluczowym elementem nowoczesnego biznesu. Umożliwia ona realizację transakcji bez fizycznej karty czy gotówki, co odpowiada na potrzeby współczesnych konsumentów, ceniących wygodę i szybkość – dodaje Krzysztof Polończyk.

(KS, źródło: PolCard from Fiserv)