Rok strat w życiówce i niepewny majątek w przyszłości

0
478

Podsumowując wyniki 2024 r., nie sposób oprzeć się wrażeniu, że towarzystwa ubezpieczeń na życie się nie rozwijają. Całkowity wzrost zebranej składki w dziale I ubezpieczeń w 2024 r. w porównaniu z 2023 r. wyniósł 3,3%. Średnia inflacja ogłoszona przez GUS za 2024 r. wyniosła w tym czasie 3,60%.

Nasuwa się prosty wniosek, że towarzystwa nie są w stanie odnowić sprzedaży do poziomu inflacji.

IKE i IKZE w IV kwartale

IV kwartał dał szansę wielu firmom na sprzedaż produktów finansowych połączonych z ubezpieczeniami, a które są ważne dla klientów w celach podatkowych. Są to IKE, a zwłaszcza IKZE. Dzięki takim działaniom firmy poprawiły swoje wyniki w całym roku w porównaniu z wynikami po trzech kwartałach.

Na pewno dzięki temu zebrano wyższą składkę w dziale I, ale pytanie, czy to również miało odzwierciedlenie w zyskach danych firm i w jakim zakresie? To pytanie pozostanie bez odpowiedzi, bowiem są to poufne dane dostępne tylko dla zarządów i rad nadzorczych firm ubezpieczeniowych.

Nowe polisy i stary portfel

Oczywiście mówimy o całkowitych wynikach, a nie o nowej sprzedaży. Jeśli będziemy oceniać tylko tę (popularnie określaną jako nowe pesele), to pewnie towarzystwa mogłyby się pochwalić bardzo dużymi wzrostami. Ale przecież dział sprzedaży odpowiada za sprzedaż nowych polis i utrzymanie starego portfela, który również daje składkę co roku.

Oczywiście można tłumaczyć to mniejszą populacją do ubezpieczenia, ale również słabszą jakością zarządzania w porównaniu z działem II, który osiągnął wzrost 10,77%. Dbanie o portfel klientów to obowiązek wszystkich menedżerów, nie tylko tych związanych ze sprzedażą.

Włodzimierz Mazur

Zauważalny trend

Dział II kolejny rok daje sobie lepiej radę niż dział I. Pisząc podsumowania wyników w poprzednich latach, zauważałem trend, który zmierzał do tego, iż ubezpieczenia majątkowe będą zbierały trzykrotnie większą składkę od ubezpieczeń życiowych.

Ten trend nadal się utrzymuje i jest wysokie prawdopodobieństwo, że wyniki sprzedaży za 2025 r. w zebranej składce w dziale II ubezpieczeń, to jest w ubezpieczeniach majątkowych, będą trzy razy większe od ubezpieczeń życiowych. To dobrze świadczy o menedżerach majątkowych. Oczywiście wiele TU osiąga wzrosty sprzedaży dwucyfrowe, kilkakrotnie powyżej średniej krajowej. Szczególnie te towarzystwa będę chciał wyróżnić.

Życiowe podium

W podsumowaniu wyników po trzech kwartałach wyróżniałem UNUM. To towarzystwo utrzymało bardzo dobre tempo sprzedaży, osiągając wzrosty na poziomie blisko 23%. UNUM należy się więc wyróżnienie roku. Można się spodziewać, że w przyszłym roku prześcignie grupę kapitałową ERGO Hestia, która powoli systematycznie osiąga wzrosty powyżej średniej rynkowej, jednak jej dynamika jest znacznie niższa od grupy UNUM. Przyszły rok zapowiada się ciekawie w rywalizacji tych dwóch TU.

Tak jak w podsumowaniu po III kw., drugą pozycję w wynikach roku należy przyznać towarzystwu ubezpieczeń na życie Warta Życie. Osiągnęła ona wzrosty sprzedaży na poziomie ponad 16% i kolejny rok znajduje się w czołówce najlepszych TU na życie na rynku polskim. Druga grupa kapitałowa na rynku polskim rozwija się bardzo dynamicznie, goniąc lidera rynkowego.

I na trzecim miejscu chciałbym wyróżnić za wyniki roku 2024 PZU Życie. Przy tej wielkości firmy osiągnięcie wzrostu sprzedaży na poziomie blisko 10% to znaczący wynik. Wzrost zebranej składki o blisko 1 mld zł daje PZU Życie miejsce na podium. Pochwalić należy również firmy, które osiągnęły wzrosty powyżej średniej rynkowej i u których widać wyraźny trend wzrostowy znacznie powyżej średniej rynkowej. Należą do nich ERGO Hestia, UNIQA i Allianz. Na ich tle słabo przedstawiają się wyniki firmy, która obchodzi trzydziestolecie istnienia na rynku polskim, a jest nią Nationale-Nederlanden, choć przekroczyła średnią krajową.

Kto się wyróżnia w majątku

Dział II ubezpieczeń jest znacznie prostszy do analizy w porównaniu z działem I. Systematycznie znacznie szybciej się rozwija już od kilku lat. Wzrosty powyżej 10% w skali roku są standardem, zaskoczeniem niższe wyniki, natomiast liderzy osiągają wzrosty ponad 20%, co widać na załączonej tabeli i zaznaczeniach na zielono. Nasz lider rynkowy PZU, choć nie przekroczył średniej krajowej, był bardzo blisko i osiągnął przyzwoity wynik jak na jego wielkość.

Znacznie powyżej średniej rynkowej spośród dużych TU są wyniki następujących towarzystw ubezpieczeniowych, które chciałbym wyróżnić: UNIQA, Warta, ERGO Hestia.

Compensa wkracza w nowy rozdział po połączeniu spółek Grupy VIG, osiągając już mały, ale wzrost sprzedaży, co można zaobserwować w tabeli, porównując wyniki sprzedaży w tym i poprzednim roku.

Bardzo pozytywnie należy odebrać wzrosty sprzedaży w grupie Allianz. Po długim okresie spadku w poprzednich latach, po połączeniu z Avivą nabiera rozpędu. Fuzja ma szanse pokazać duże zdolności menedżerskie dawnych menedżerów Avivy w zarządzaniu zespołami sprzedażowymi. Będziemy obserwować wyniki Allianz w kolejnych latach, życząc temu i innym towarzystwom ubezpieczeniowym stałych wzrostów.

Perspektywy

Bardzo ciekawie zapowiada się najbliższy rok. Zmienna sytuacja w biznesie, nowy prezydent w Stanach Zjednoczonych, bardzo różne opinie analityków. Mamy spadki giełdowe i nie wiadomo, jak to wszystko się dalej rozwinie, jeśli chodzi o giełdy, instrumenty finansowe, stopy procentowe i politykę ceł na świecie. Możliwe są bankructwa przedsiębiorstw, a to będzie miało przełożenie na wartość zebranej składki w 2025 r.

Będziemy obserwować wyniki towarzystw majątkowych i życiowych i zobaczymy, które firmy dadzą sobie z tym najlepiej radę.

Włodzimierz Mazur
niezależny konsultant, wykładowca, przedsiębiorca
www.wlodzimierzmazur.pl