Rolnicy ubezpieczą więcej upraw w ramach dotowanych polis

0
605

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało 8 grudnia do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowela rozszerza katalog upraw objętych dopłatami do składek ubezpieczeniowych. 

Zmiany zaproponowane w nowelizacji są odpowiedzią na wnioski zgłaszane do MRiRW w związku z rosnącą popularnością upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych oraz gryki, które są istotnym elementem w działalności rolniczej. Postulat objęcia dopłatami wspomnianych powyżej upraw zgłosił Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych podczas prekonsultacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2023 r.

Nowela stanowi, że po jej wejściu w życie ubezpieczenie będzie uprawniać producentów rolnych do uzyskania dopłat do składek ubezpieczenia dla upraw: zbóż, gryki, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, słonecznika, facelii, lnu, konopi włóknistych, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych, od zasiewu lub wysadzenia do ich zbioru, od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne. Ponadto według nowych przepisów ubezpieczyciele uprawnieni do sprzedaży dotowanych polis przedstawią ministrowi rolnictwa, w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy, oferty ochronne zaktualizowane w odniesieniu do nowych upraw w katalogu, chyba że nie będą zawierać z producentami rolnymi umowy ich ubezpieczenia.

W ocenie resortu rolnictwa wprowadzenie zmian w ustawie nie tylko umożliwi ubezpieczanie szerszego katalogu upraw rolnych przez producentów rolnych, ale też wpłynie na zwiększenie powierzchni ubezpieczonych upraw oraz spowoduje wzrost zainteresowania zawarciem umów ubezpieczenia.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

(AM, źródło: MRiRW, gu.com.pl)