Rozpoczyna się jesienny sezon na ochronę upraw rolnych

0
899

Agro Ubezpieczenia, Warta oraz TUW „TUW” rozpoczęły jesienną sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych. Polisy są dostępne z dopłatą do składki z budżetu państwa, która może wynosić nawet 65% jej wartości.

 Agro Ubezpieczenia oferuje klientom trzy pakiety:

  1. Pakiet Zima Podstawowy (ujemne skutki przezimowania, grad, przymrozki wiosenne)
  2. Pakiet Zima (zakres pakietu podstawowego rozszerzony o deszcz nawalny, lawinę, obsunięcie się ziemi, huragan, piorun)
  3. Pakiet Klimat Zima (Pakiet Zima rozszerzony o suszę)

Rolnik dodatkowo może obniżyć franszyzę redukcyjną z 10 do 8% wartości oszacowanej szkody. Może też skorzystać z opcji gwarantowanego przez Agro Ubezpieczenia transportu płodów rolnych z pola do gospodarstwa lub punktu skupu. Opcją dodatkową jest też ubezpieczenie od ognia, co jak widać po ostatnich miesiącach, ma coraz większe znaczenie.

Do pakietów Zima i Klimat Zima można dodatkowo dokupić ubezpieczenie od wszystkich ryzyk pogodowych, które nie zostały zdefiniowane w ustawie z 7 lipca 2005 roku o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. W ramach ubezpieczenia all risk rolnik zyskuje też ochronę przed stresem termicznym. 

Przedmiotem ubezpieczenia w sezonie jesiennym mogą być: zboża ozime, rzepak i rzepik, wyka ozima, mieszanki, groch ozimy, warzywa ozime, drzewa i nasadzenia truskawek.

– W obliczu obecnych wydarzeń na południu Polski nie można zapomnieć o wadze ubezpieczenia od ryzyka powodzi. Posiadanie ochrony ubezpieczeniowej nie jest w tej chwili jedynie dobrą wolą rolnika, staje się wręcz koniecznością zabezpieczenia posiadanych upraw. Bieżący rok pokazuje, jak ważne jest ubezpieczenie od różnych ryzyk. Wiosną i latem mieliśmy przymrozki, gradobicie, deszcze nawalne, huragany. Nie można zapomnieć o złym przezimowaniu, które wprawdzie w ostatnich latach nie występowało powszechnie, niemniej jednak zmieniający się klimat powoduje, że jego wystąpienie zawsze jest niewiadomą. Rolnik nie może być sam w walce z żywiołami. Jeśli tylko nie zrezygnuje z ochrony, to staniemy z nim ramię w ramię – mówi Daniel Zahorenko, wiceprezes Agro Ubezpieczeń.

Warta zwróci koszty ponownego zasiewu

Z kolei 25 września sprzedaż jesiennej odsłony ubezpieczenia upraw Warta Uprawy rozpoczęło TUiR Warta. Zakład oferuje ubezpieczenie zbóż ozimych, rzepaku i grochu ozimego. Ochrona obejmuje zarówno ryzyka wymienione w ustawie, jak i dodatkowe zagrożenia, takie jak pożar czy zastoiska wodne. Nowością jest zwrot kosztów ponownego zasiewu – rozszerzenie negatywnych skutków przezimowania. Dodatkowe ubezpieczenie pozwoli producentowi rolnemu zminimalizować koszty, jakie będzie musiał ponieść na wiosenny wysiew upraw jarych w przypadku konieczności zaorania pola po złym przezimowaniu upraw ozimych. 

W ramach swojego ubezpieczenia Warta oferuje też:

  • możliwość obniżenia franszyzy integralnej, np. dla zbóż, nawet do 6%
  • możliwość podwyższenia ryczałtu dla ujemnych skutków przezimowania – w podstawowej ofercie ryczałt wynosi 17%, ale może zostać zwiększony do 25%
  • uzyskanie niższej składki poprzez wprowadzenie dobrowolnego udziału własnego – w standardowej ofercie udział własny jest zniesiony
  • wyleganie korzeniowe zbóż – w szkodach powstałych na skutek deszczu nawalnego i huraganu ochrona obejmuje także wyleganie korzeniowe zbóż, odszkodowanie wyniesie 10% sumy ubezpieczenia uszkodzonej powierzchni
  • plon w transporcie – można ubezpieczyć uprawy od szkód powstałych podczas transportu plonu zarówno z pola do magazynu, jak i z magazynu do punktu skupu

Sprzedaż jesiennej oferty Warta Uprawy potrwa do 30 listopada.

28 wariantów ochrony w TUW „TUW”

Natomiast Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” zaoferowało w ramach swojej jesiennej oferty ubezpieczeń upraw rolnych 28 wariantów z dopłatą do składki z budżetu państwa oraz 17 możliwych rozszerzeń zakresu ochrony – ubezpieczeń upraw rolnych ozimych i wieloletnich, w tym:

  • zbóż
  • rzepaku
  • rzepiku
  • warzyw
  • nasadzeń drzew i krzewów owocowych

Oprócz wariantów uwzględniających trzy ryzyka: gradu, przymrozków wiosennych i ujemnych skutków przezimowania, producenci rolni coraz częściej wybierają warianty uzupełnione o ryzyka deszczu nawalnego, huraganu, powodzi i suszy.

Umowę można również rozszerzyć m.in. o ochronę roślin, które mogą wygnić na skutek wody stagnującej po deszczu nawalnym, lub od ryzyka ognia. TUW „TUW” podkreśla, że ubezpieczając zboża od ryzyka ognia, rolnik chroni nie tylko plon główny (ziarno), ale także słomę.

(AM, źródło: Agro Ubezpieczenia)