Sprawa wniosku podatnika o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego z tytułu ustawowych odsetek od odszkodowań i świadczeń wypłaconych przez ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia jest rażącym przykładem niewykonywania przez organy podatkowe prawomocnych orzeczeń sądów administracyjnych. To także naruszenie fundamentalnych zasad sprawiedliwości społecznej – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w piśmie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej Marcina Łobody. RPO wnioskuje o wnikliwe zbadanie sprawy wobec nieprawidłowości w stosowaniu przepisów przez organy podatkowe i tym samym uchylania się od merytorycznego rozstrzygnięcia.
W swoim wystąpieniu RPO przedstawił Szefowi KAS dotychczasowy przebieg podatkowej sprawy ofiary wypadku komunikacyjnego z 2014 r. Podkreślił, że z ustnych motywów nieprawomocnego wyroku WSA w Szczecinie wynika, iż okoliczność dobrowolnego uiszczenia przez podatnika zaległości, już po złożeniu wniosku o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązania podatkowego, nie może zamykać mu drogi do rozpoznania tego wniosku.
Wniosek o umorzenie zaległości podatkowej złożono w 2021 r., a sam wypadek miał miejsce w 2014 r. RPO w trosce w trosce, jak tłumaczy, o ochronę konstytucyjnych praw uczestnika postępowania, a także z uwagi na przedłużające się postępowanie, zwrócił się do szefa KAS o wnikliwe zbadanie tej sprawy wobec nieprawidłowości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego zarówno przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, jak i Naczelnika Urzędu Skarbowego. Miały one polegać na uchylaniu się od merytorycznego rozstrzygnięcia wniosku o ulgę w spłacie zobowiązania podatkowego, zgodnie z wytycznymi wiążącego wyroku NSA z 16 maja 2024 r.
Marcin Wiącek podkreśla, że cała sprawa jest rażącym przykładem niewykonywania przez organy podatkowe prawomocnych orzeczeń sądów administracyjnych. Jest to sytuacja niedopuszczalna w państwie prawa. Ponadto niewykonanie prawomocnego orzeczenia sądowego jest naruszeniem przysługującego jednostce prawa do sądu, wyrażonego w art. 45 Konstytucji RP. Z uwagi na szczególne okoliczności faktyczne sprawy RPO uważa, że mamy do czynienia z naruszeniem fundamentalnych zasad sprawiedliwości społecznej.
(AM, źródło: RPO)