Rynek spodziewa się kontynuacji dotychczasowych trendów

0
1005

W ocenie przedstawicieli środowiska ubezpieczeniowego 2024 rok będzie stał pod znakiem utrzymującej się presji otoczenia makroekonomicznego, niewielkich wzrostów sprzedaży na rynku oraz korekt cenowych w segmencie obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych. Można też spodziewać się kontynuacji procesów konsolidacyjnych – informuje „Puls Biznesu”.

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, uważa, że prawdopodobny brak istotnych zmian sytuacji makroekonomicznej sprawi, iż nadal jednym z głównych problemów dla ubezpieczycieli będzie inflacja. Z kolei Aneta Podyma, prezeska Unum Życie, zwraca uwagę, że ze względu na rosnącą liczbę osób starszych oraz wzrost przewidywanej długości życia zakłady staną przed wyzwaniem odpowiedniego zarządzania ryzykiem w długim horyzoncie i zapewnienia adekwatnych świadczeń na przyszłość. Tomasz Kulik, członek zarządu PZU SA i CFO Grupy PZU, deklaruje, że dla jego firmy wysokie stopy procentowe nie stanowią problemu, a wręcz będą korzystne, zwłaszcza w zakresie wpływu na politykę inwestycyjną grupy oraz działalność bankową. Ekspert spodziewa się, że w 2024 r. przychody całej branży wzrosną, ale wiele znaków zapytania może się pojawić w zakresie polityki cenowej czy wpływu inflacji, które mogą prowadzić do pogorszenia rentowności. Znaczenie będą też miały oczekiwane zmiany regulacyjne w zakresie polityki dystrybucyjnej oraz minimalnej wartości umowy ubezpieczeniowej dla klienta.

Tomasz Kulik oczekuje 5–10% wzrostu rynku. Wpływ na to będą miały m.in. takie czynniki, jak szybko rosnące koszty reasekuracji i pokrycia katastroficznego oraz poprawa sytuacji gospodarczej, która powinna przekładać się na wyższy popyt na produkty ubezpieczeniowe. Marcin Kulawik, prezes Allianz Polska, oczekuje najwyżej kilkuprocentowego wzrostu sektora życiowego. Z kolei w majątkowym najwięcej może dziać się w OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, gdzie należy spodziewać się stopniowego urealnienia wartości składek i poprawy rentowności.

Artur Maliszewski, prezes TU Europa, nie spodziewa się, aby widoczny od lat trend podążania polskich ubezpieczeń za zmianami PKB zmienił się w najbliższych latach. Paweł Kacprzyk, prezes Nationale-Nederlanden, uważa, że sektorowi przydałby się silny impuls prorozwojowy, podobny do tego, jaki miał miejsce w motoryzacji w związku z rozwojem elektromobilności. Zdaniem eksperta mogłoby tu pomóc państwo, jasno określając swoją rolę w obszarze zabezpieczeń emerytalnych, wypadkowych czy zdrowotnych. Sporą szansą może też być transformacja energetyczna, m.in. planowany rozwój energetyki atomowej. Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW, już deklaruje, że jego zakład chce zainicjować tworzenie ubezpieczeniowego poolu atomowego w Polsce. Artur Borowiński, prezes ERGO Hestii, jest zdania, że ubezpieczyciele mogą odegrać dużą rolę w usprawnieniu systemu opieki zdrowotnej – zarówno publicznego, jak i borykającego z się coraz większymi problemami rynku prywatnego. Ekspert spodziewa się też weryfikacji decyzji dotyczących wyceny ryzyka w „komunikacji” i podwyżek w OC ppm. Zwłaszcza że, jak wskazuje Agnieszka Wrońska, prezeska LINK4, ostatnie statystyki wypadków wskazują na rosnącą liczbę szkód.

Artur Borowiński spodziewa się też, że w 2024 r. jedną z głównych ról w branży odegra sztuczna inteligencja, po której można oczekiwać znacznego usprawnienia procesów. Większą ostrożność zachowuje Agnieszka Wrońska. Według niej sektor będzie uważnie obserwować rozwój AI i pilotażowo testować możliwości wsparcia pracowników, nie zapominając o monitorowaniu rozwoju regulacji dotyczących tego obszaru, takich jak AI Act.

Jan Grzegorz Prądzyński spodziewa się też dalszej konsolidacji rynku jako reakcji na nadmierną regulację ubezpieczeń, zwłaszcza w Europie. Tomasz Kulik dodaje do tego  rosnący koszt i malejącą dostępność kapitału. Zjawisko to nie ominie również rynku pośredników ubezpieczeniowych, choć jak zauważa Piotr Bartos, prezes Insly, coraz mocniejszą pozycję mają też agenci chcący samodzielnie budować własne, niezależne biznesy.

Więcej:

„Puls Biznesu” z 13 października, Agnieszka Morawiecka „Ubezpieczeniom przydałby się impuls”

 (AM, źródło: „Puls Biznesu”)