Live cooking wywoła wstrząs na rynku?

0
1146

W ostatnich latach na polskim rynku ubezpieczeń pojawiło się wiele interesujących rozwiązań wykorzystujących nowe technologie. Duża część z nich, jak np. mobilne rozwiązania wspierające likwidację szkód Warty, okazała się strzałem w dziesiątkę, o czym świadczy coraz szersze ich wykorzystanie. Na palcach jednej ręki można jednak policzyć narzędzia, których wdrożenie można było rozpatrywać w kategoriach rewolucji. Innowacja, która kilka dni temu zaliczyła swój debiut, ma ogromne szanse na to, aby być taką rewolucją.

Przegląd wydarzeń minionego tygodnia w ubezpieczeniach należy rozpocząć od premiery nowego NNW Generali na portalu Bezpieczny.pl. Uwagę zwracał nie tyle sam produkt (choć wprowadzone do niego nowe elementy były niezwykle interesujące), co pionierskie zastosowanie technologii live cooking. Polega ona na zdalnym zawieraniu umowy ubezpieczenia bezpośrednio na ekranie klienta będącego na stronie bezpieczny.pl. Trzeba przyznać, że dawno na naszym rynku nie pojawiło się tak rewolucyjne rozwiązanie z zakresu high tech.

Przy całym swoim nieskomplikowaniu w praktycznym zastosowaniu technologia trafia w słaby punkt sprzedaży ubezpieczeń: zwalnia klienta z niezmiennie irytującego go obowiązku wypełniania formularzy (robi to za niego agent), a jednocześnie pozwala mu zachować pełną kontrolę nad tym procesem, gdyż widzi on na ekranie swojego komputera wszystkie czynności wykonywane przez pośrednika.

Było dobrze, a mogło być jeszcze lepiej

Na świecie sezon publikacji wyników za pierwsze trzy miesiące powoli dobiega końca, a u nas dopiero niedawno pojawiły się pierwsze sygnały dotyczące osiągnięć w tym okresie. Jest to zasługa Vienna Insurance Group, która publikując swój raport kwartalny, uchyliła też rąbka tajemnicy dotyczącej rezultatów jej polskiego biznesu. Z przedstawionych danych wynika, że mimo wprowadzenia obostrzeń epidemicznych, VIG Polska miała bardzo udany I kwartał. Grupa zwiększyła swój przypis o jedną czwartą, natomiast jej zysk poszedł w górę o dziesięć procent. Znaczącej poprawie uległ też wskaźnik mieszany.

Cały artykuł ukazał się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 22 z datą wydawniczą 1 czerwca.

Artur Makowiecki

news@gu.home.pl