Rosnące obawy rodaków związane z chorobami nowotworowymi skutkują większym zainteresowaniem polisami na wypadek ich wystąpienia. Można przewidywać, że rynek takich ubezpieczeń będzie nadal się rozwijał – analizują eksperci Unilink.
GUS niedawno poinformował, że w 2022 r. nowotwory stanowiły przyczynę 24% wszystkich zgonów. Niestety, zaobserwowano wtedy wzrost umieralności na nowotwory w prawie wszystkich grupach wieku (oprócz mężczyzn liczących 45–59 lat). Istotnym problemem jest to, że skorygowany o różnice wieku populacji wskaźnik śmiertelności nowotworów z 2022 r. (133 na 100 tys. osób) był w Polsce jednym z najwyższych wśród 185 państw analizowanych przez WHO i Cancer TODAY.
– Gorszy wynik odnotowano tylko w trzech krajach: Zimbabwe, Mongolii i na Węgrzech – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert Unilink.
Zgony z powodu nowotworów ogółem na 100 tys. ludności (2022 r.)
Oferta ubezpieczycieli coraz szersza i ciekawsza
– Zdecydowana większość towarzystw obecnych dziś na rynku ma w ofercie opcje rakowe, albo jako oddzielny rider do umowy głównej polis na życie, albo w ryzykach poważnego zachorowania. Czyli za postawioną diagnozę ubezpieczyciel wypłaca świadczenie i ewentualnie finansuje leczenie, ale w ograniczonym zakresie – wyjaśnia Leszek Osiewacz, dyrektor zarządzający sprzedażą produktów zdrowotnych i życiowych Unilink.
Czym innym jest natomiast leczenie. Tutaj trzeba odnosić się do takich produktów, jak Global Doctors, czy produkt szpitalny w LuxMed, gdzie mamy do czynienia już wprost z procesem leczenia. Chodzi o zabieg usunięcia guza, naświetlania, leki, rehabilitację po przebytej operacji.
Przykładowe polisy indywidualne z ochroną nowotworową:
- ERGO 4 (Ergo Hestia) z opcją ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Global Doctors”;
- Ochrona jutra (Nationale-Nederlanden) z możliwością ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Dbamy bez granic”;
- Plan Pełnej Ochrony (Allianz) z wariantem ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Opieka medyczna bez granic”;
- Ochrona Każdego Dnia oraz Perspektywa na Przyszłość PZU z opcją wsparcia w razie ciężkiej choroby dziecka;
- Terminowe ubezpieczenie na życie (Signal Iduna) z możliwością ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Zdrowie bez granic”;
- Warta Ochrona (Warta) z opcją ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Leczenie za granicą”.
Powyższa lista zwraca uwagę na opcję dodatkową, która coraz bardziej interesuje potencjalnych klientów firm ubezpieczeniowych.
– Chodzi o leczenie onkologiczne za granicą, które zakłady ubezpieczeń oferują w ramach umowy dodatkowej. Taki wariant rozszerzenia ochrony skutkuje mniejszym wzrostem składki, niż może sądzić wiele osób. Warto go rozważyć przy wyborze polisy – wyjaśnia Leszek Osiewacz.
Szersza oferta to również trudności w wyborze
Coraz szersza oferta ubezpieczycieli może sprawiać, że osobom zainteresowanym ochroną „przeciwrakową” trudniej jest dokonać właściwego wyboru. Tym bardziej że w ramach poszczególnych ubezpieczeń dostępne są jeszcze różne warianty.
– Pośrednicy muszą być gotowi na to, że rozmowy z klientami coraz częściej będą dotyczyć właśnie tematów związanych ze zdrowiem oraz życiem – podsumowuje Andrzej Prajsnar.
(AM, źródło: Unilink)