Saltus Ubezpieczenia o wyzwaniach dla rynku zdrowotnego

0
2642

Według opublikowanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń danych liczba osób korzystających z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych na koniec drugiego kwartału 2022 r. wynosiła 3,95 mln. To o 11,6% więcej niż rok wcześniej. – Ten ciągły wzrost pokazuje, jak ważne dla Polaków jest zabezpieczenie szybkiego dostępu do świadczeń medycznych. Zwłaszcza w kontekście długu zdrowotnego, który zaciągnęliśmy w związku z pandemią. Dziś najpilniejszą potrzebą jest jego nadrobienie – podkreśla Beata Tylke, dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych Saltus Ubezpieczenia.

Technologia pomoże zmniejszyć dług zdrowotny

Ekspertka zwraca uwagę, że obecnie rynek ubezpieczeń sięga po rozwiązania technologiczne, które pozwolą rozładować kolejki w placówkach medycznych i jeszcze bardziej skrócić czas oczekiwania pacjentów. Przypomina, że choć już przed pandemią ubezpieczyciele oferowali i skutecznie obsługiwali większość rozwiązań zdalnych, to były one przez pacjentów traktowane jako dodatek. A teraz mogą być istotnym narzędziem w walce o dobre zdrowie Polaków.

– W końcu teleporady, mimo zniesienia obostrzeń w wizytach stacjonarnych, nadal cieszą się popularnością wśród ubezpieczonych. Pacjenci nauczyli się z nich korzystać, cenią je za wygodę i szybki dostęp do usługi – ok. 30% porad nadal odbywa się w ten sposób. Ma to spory wpływ na kolejki w przychodniach związane ze sprawami wymagającymi bezpośredniego kontaktu z lekarzem, badaniami diagnostycznymi i innymi świadczeniami, które możemy załatwić wyłącznie w placówce. Zwłaszcza że obecnie zdalnie można już zasięgnąć porady lekarzy praktycznie każdej specjalności – wskazuje Beata Tylke.

Cukrzyca – nowy problem po pandemii

Ekspertka zaznacza, że dług zdrowotny to jednak tylko jeden z aspektów, na którym skupia się rynek ubezpieczeń. Drugim są nowe problemy i schorzenia przewlekłe wynikające z pandemii. Z jednej strony mamy powikłania pocovidowe, a z drugiej dodatkowe problemy wynikające ze stresu wywołanego pandemią i mniejszej aktywności fizycznej w trakcie lockdownów, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka cukrzycy.

– Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 r. cukrzyca będzie 7. z najczęstszych przyczyn zgonów. Skala problemu jest zatem poważna, a najbardziej niepokojąca jest liczba niezdiagnozowanych przypadków. Według szacunków w Polsce może to dotyczyć nawet 1/3 chorych, czyli ok. miliona osób. Większość z nas nie robi regularnie badań, więc nie wie o swojej chorobie. A to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o profilaktyce, która jest podstawą skutecznego leczenia. W związku z tym walka zarówno z przedłużonymi skutkami Covid-19, jak i cukrzycą mają swoje odzwierciedlenie w rynku ubezpieczeń w postaci nowych, dodatkowych pakietów profilaktycznych, służących ich zwalczeniu – podsumowuje Beata Tylke.

(AM, źródło: Brandscope)