Satelity ICEYE monitorują sytuację powodziową

0
401

Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN uruchomiło 13 września specjalny monitoring satelitarny sytuacji powodziowej. Pozwala on wykryć miejsca, gdzie woda wystąpiła z koryt rzecznych i pojawiają się rozlewiska. Działania prowadzone są we współpracy z polsko-fińską firmą ICEYE, twórczynią największej cywilnej konstelacji satelitów radarowych obserwujących Ziemię.

Co kilka godzin dane i raporty są dostarczane Państwowej Straży Pożarnej, centrom zarządzania kryzysowego oraz IMGW-PIB.

– Początkowo największym i kluczowym wyzwaniem było szybkie wymyślenie sposobu skutecznego przepływu informacji. W pierwszych godzinach nie wiedzieliśmy, jakie dokładnie rodzaje danych i analiz będą możliwe do otrzymania. W ten sposób jeszcze nikt nie pracował, ale szczęśliwie wszystko się udało – mówi dr Jakub Ryzenko, kierownik Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN.

Dodaje, że informacje płyną teraz różnymi kanałami do straży pożarnej, do wojewodów oraz do IMGW.

– Jako pierwsze pojawiają się dane szybkie, które po jednym spojrzeniu pozwalają zorientować się w sytuacji. Nieco później dane, które można analizować w systemach GIS, czyli informacji przestrzennej. Natomiast teraz najistotniejsze jest, aby oczy satelitów patrzyły tam, gdzie dzieją się najważniejsze rzeczy. Dzięki temu mamy szansę dostarczyć informacje faktycznie pomagające w działaniu służb ratunkowych. To w tej chwili nasza rola – podkreśla.

Startup ICEYE jest właścicielem i operatorem konstelacji satelitów SAR, zapewniając wsparcie rządom i przedsiębiorstwom w takich sektorach jak np. ubezpieczenia. Od 2018 roku firma uruchomiła 31 satelitów, w tym zarówno te dostępne komercyjnie, jak i stworzone z myślą o specyficznych misjach klientów.

(AM, źródło: CBK PAN Facebook)