Seminarium AIAG na temat likwidacji szkód w uprawach

0
379

Na początku września odbyło się seminarium AIAG poświęcone likwidacji szkód w kukurydzy. Szerokie grono uczestników reprezentujących ubezpieczycieli, reasekuratorów i brokerów rolnych spotkało się na polach pod Berlinem, aby wymienić opinie i doświadczenia w zakresie likwidacji szkód spowodowanych takimi ryzykami jak huragan i susza.

– Gwałtowne gradobicia i burze, ale coraz częściej także susze, prowadzą do zwiększonego ryzyka strat w plonach w gospodarstwach rolnych. W związku ze wzrostem ekstremalnych zjawisk pogodowych i coraz większą złożonością szkód (spowodowanych jednoczesnym wystąpieniem kilku ryzyk) międzynarodowa wymiana doświadczeń w zakresie likwidacji szkód staje się coraz ważniejsza – mówi Michael Lösche, dyrektor oddziału VH Polska i członek komisji eksperckiej ds. szkód AIAG.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Ubezpieczycieli Rolnych AIAG (Association Internationale des Assureurs de la Production Agricole) to organizacja, która zrzesza ponad 100 ubezpieczycieli, reasekuratorów i brokerów zajmujących się ubezpieczeniami rolnymi. AIAG założono w 1951 r. w Paryżu i działa w przeszło 20 krajach na świecie.

Coroczne seminaria AIAG i odbywające się co dwa lata kongresy zapewniają członkom Międzynarodowego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Rolnych możliwość intensywnej wymiany metod pracy i doświadczeń w zakresie ubezpieczeń produkcji rolnej i szacowania szkód. W trakcie kilkudniowego seminarium członkowie stowarzyszenia spotykają się, by wymienić opinie i doświadczenia w zakresie ubezpieczania ryzyk w produkcji rolnej, sadowniczej i ogrodniczej.

W tym roku gospodarzami seminarium byli niemieccy ubezpieczyciele, którzy gościli około 170 uczestników z 21 krajów w Berlinie i Münchebergu w dniach od 30 sierpnia do 1 września. Tegoroczne seminarium koncentrowało się na likwidacji szkód spowodowanych przez huragany i susze w kukurydzy. Ocena symulowanych szkód odbyła się na specjalnie przygotowanych polach Leibniz Centre for Agricultural Landscape Research (ZALF) w Münchebergu. Podzieleni na 12 grup uczestnicy mieli za zadanie oszacować ubytek w plonie, uwzględniając jednocześnie wpływ szkód obcych (choroby, szkodniki), a także ocenić wpływ poszczególnych ryzyk (szkody łączone).

Vereinigte Hagel, współorganizatora tegorocznego seminarium, reprezentowali współpracownicy z Niemiec, Włoch, Litwy i Polski, w tym kilku rzeczoznawców z VH Polska.

(AM, źródło: VH Polska)