Siedmiu przedstawicieli rynku ubezpieczeń preferuje polubowne rozwiązywanie sporów

0
1178

Krystian Wiercioch, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, oraz prof. dr hab. Aleksander Chłopecki, prezes Sądu Polubownego przy KNF, wręczyli wyróżnienia laureatom konkursu „Instytucja Finansowa Przyjazna Mediacji”. Większość laureatów reprezentowało rynek ubezpieczeń, choć ich liczba była dużo mniejsza niż w poprzednich latach.

Wyboru podmiotów najbardziej zaangażowanych w proces mediacji dokonała kapituła, w składzie której znaleźli się: zastępca przewodniczącego KNF z upoważnienia przewodniczącego, prezes Sądu Polubownego przy KNF oraz trzech członków Zgromadzenia Ogólnego Arbitrów i Mediatorów Sądu Polubownego przy KNF. Laury otrzymało w sumie 12 przedstawicieli sektora finansowego, z czego siedmiu reprezentowało rynek ubezpieczeń W poprzedniej edycji konkursu było ich 10, w 2022 r. – 12, a w 2021 r. – 10, z tym że zgarnęli oni wszystkie laury w danej edycji.

„Siedmiu wspaniałych”

Wśród nagrodzonych przedstawicieli sektora znalazło się 6 ubezpieczycieli: PZU SA, UNIQA TU, TUW „TUW”, LINK4, TUW PZUW oraz TUZ Ubezpieczenia.

– Jestem niesamowicie dumny, że i w tym roku TUZ otrzymał tę prestiżową nagrodę. Dedykuję ją tym wszystkim pracownikom, którzy od lat angażują się w procesy mediacyjne. To efekt systematycznej pracy, wielu starań, kompromisów i podnoszenia świadomości, czym są mediacje. Niezmiernie mnie cieszy, że znaleźliśmy się wśród nagrodzonych firm ubezpieczeniowych i kapituła doceniła naszą pracę na rzecz mediacji i polubownego rozwiązywania sporów. Jesteśmy pewni, że to właśnie dzięki temu podejściu i wykorzystywanym przez nas kompetencjom większość spraw nie kończy się w sądach, tylko zostaje rozstrzygnięta już na etapie negocjacji – powiedział Dariusz Radaczyński, dyrektor Departamentu Likwidacji Szkód TUZ Ubezpieczenia.

Siódmy laur przypadł Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

– W postępowaniach mediacyjnych toczących się przed Sądem Polubownym przy KNF uczestniczymy już od ponad ośmiu lat. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla trudnych spraw z roszczeniami na duże kwoty – mówi Małgorzata Ślepowrońska, prezeska UFG.

Jak podaje Fundusz, w latach 2022–2024 niemal 97% postępowań mediacyjnych z jego udziałem zakończyło się powodzeniem. Dużym ułatwieniem dla obydwu stron jest możliwość korzystania z mediacji w trybie zdalnym. 

Banki depczą po piętach zakładom

Pozostałe wyróżnienia trafiły do przedstawicieli sektora bankowego: PKO BP, BNP Paribas Bank Polska, Banku Ochrony Środowiska, ING Banku Śląskiego oraz polskiego oddziału Raiffeisen Banku.

Konkurs „Instytucja Finansowa Przyjazna Mediacji” promuje polubowne metody rozwiązywania sporów instytucji finansowych z klientami i wskazuje podmioty szczególnie zaangażowane w upowszechnianie mediacji na rynku finansowym.  

O dużym zainteresowaniu polubownymi metodami rozwiązywania sporów, zwłaszcza postępowaniem mediacyjnym, świadczy liczba prowadzonych postępowań w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF. Do końca września 2024 r. do Sądu Polubownego wpłynęło 9381 wniosków o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, a w 8615 sprawach wyrażono na nie zgodę. W zdecydowanej większości przypadków mediacja doprowadziła do osiągnięcia porozumienia satysfakcjonującego dla obu stron sporu. W 2024 r. ponad 83% postępowań mediacyjnych zakończyło się zawarciem ugody. 

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl