Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych poinformowało, że obecnie Komisja Europejska pracuje nad pakietem środków ułatwiających inwestycje detaliczne. Publikacja strategii inwestycji detalicznych (RIS) została przesunięta na początek przyszłego roku.
W myśl projektowanych przepisów środki ułatwiające inwestycje detaliczne powinny skupiać się na interesach inwestorów indywidualnych. To znaczy: inwestor indywidualny powinien korzystać z:
- odpowiedniej ochrony,
- wolnego od uprzedzeń doradztwa i sprawiedliwego traktowania,
- otwartych rynków z różnorodnymi konkurencyjnymi i opłacalnymi usługami i produktami finansowymi,
- przejrzystych, porównywalnych i zrozumiałych informacji o produktach.
Przepisy UE powinny też odzwierciedlać bieżące zmiany w zakresie cyfryzacji i zrównoważonego rozwoju, a także rosnące zapotrzebowanie na oszczędności emerytalne.
W związku z pracami nad RIS w trakcie zmian jest także rozporządzenie w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFIR) i w tym zakresie w Parlamencie Europejskim trwa dyskusja na temat zakazu płatności za przepływy zleceń (PFOF). Podczas debaty zgłoszono również poprawkę, która wzywa do wprowadzenia całkowitego zakazu prowizji dla inwestycji detalicznych. SPBUiR wskazuje, iż oznacza to, że całkowity zakaz prowizji za doradztwo inwestycyjne i IBIPs/produkty inwestycyjne pozostaje ciągle możliwy. Biorąc pod uwagę inne opcje, które mogą zostać przedstawione w ramach pakietu środków ułatwiających inwestycje detaliczne, może to być połączone z nowym proponowanym podejściem do testu odpowiedniości i/lub wprowadzeniem zasady „value for money”.
Dlatego organizacja uważa, że konieczne jest przedstawianie stanowiska rynku, którego przedstawiciele, tacy jak BIPAR, wskazują na negatywny wpływ, jaki miałby zakaz pobierania prowizji oraz podkreślają optymalną ochronę klientów na rynku ubezpieczeniowym w zakresie produktów inwestycyjnych opartych na ubezpieczeniach (IBIPs).
SPBUiR uważa, że należy także przypomnieć, iż szereg nowych regulacji, takich jak ESG, oraz ciągłe dostosowywanie się do nowych technologii wiąże się z kosztami dla branży, a koszt zgodności nie jest proporcjonalny, gdyż jest relatywnie większym obciążeniem dla mniejszych niż dla większych operacji.
(AM, źródło: SPBUiR)