Spokojny sen z portfelem inwestycyjnym

0
1302

Inwestowanie to czynność wymagająca skrupulatności i przestrzegania określonych zasad. Z jednej strony narzucają one na nas pewnego rodzaju reżim, łączą się z obowiązkami, ale z drugiej powodują, że proces lokowania pieniędzy staje się bardziej zrozumiały i z perspektywy inwestora mniej ryzykowny.

Spróbujmy zdefiniować kilka zasad, które pozwolą nam wejść na rynek kapitałowy świadomie i rozsądnie na nim operować.

1. Określ bardzo wyraźnie swój cel inwestycyjny – kiedy chcesz go osiągnąć i czym jest. Im precyzyjniej, tym lepiej. Pamiętaj, że cel inwestycyjny wpływa na podjętą strategię inwestycyjną. Nie jest parametrem samym w sobie.

2. Dywersyfikuj, rozpraszaj, zmniejszaj – to wszystko czynności, które powinieneś wykonywać względem ryzyka. Im lepiej zdywersyfikowany portfel, tym spokojniej śpisz.

3. Podejmuj decyzje adekwatne dla siebie – staraj się nie naśladować na siłę innych inwestorów. Wybieraj te rozwiązania i tę ofertę, która jest dobra dla ciebie, nie dla innych. Nie idź bezwiednie za tłumem. To nie jest zawsze dobra decyzja.

4. Bądź bardziej konserwatywny w swoich decyzjach, niż ci się wydaje, że jesteś – każda decyzja może być obarczona błędem, również decyzja inwestycyjna, zostaw sobie miejsce na popełnienie tego błędu świadomie. Spokojny sen z portfelem inwestycyjnym masz wtedy, gdy jesteś świadom zarówno korzyści, jak i ryzyk.

5. Inwestycja to proces z zasady średnio- i długoterminowy, to nie spekulacja ani arbitraż. Im bardziej wydłużysz swój horyzont inwestycyjny, tym bardziej uniezależniasz się od okresowych lub sezonowych zmian na rynku finansowym – inwestując, musisz pogodzić się z tym, że wiele rzeczy może pójść niezgodnie z naszymi oczekiwaniami.

6. Inwestujesz? Rób to z głową, ale także oszczędzaj jednocześnie. Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Począwszy od regularnego odkładania określonych sum poprzez sporządzenie i pilnowanie budżetu domowego, przejrzenie umów, z których wynikają dla nas obowiązki finansowe i ich zoptymalizowanie w miarę możliwości, ograniczenie wydatków do tych faktycznie niezbędnych, unikanie kredytów konsumenckich, jeżeli nie są potrzebne do osiągnięcia określonego celu itd.

7. Inwestowanie ma swoje koszty (oprócz zawartych w produkcie). Są nimi czasem niepewność, zwątpienie, wahanie. Warto je jednak ponieść, będąc konsekwentnym, racjonalnie oceniając przedmiot i horyzont inwestycji względem własnych preferencji i potrzeb.

8. Staraj się nie podejmować skrajnych decyzji inwestycyjnych. Ekstrema są zawsze obarczone największym ryzykiem.

9. Badaj swoje preferencje inwestycyjne stale, są na rynku dostępne do tego narzędzia. Preferencje te bowiem zmieniają się z czasem i wraz ze zmianą naszego statusu majątkowego.

10. Inwestowanie i oszczędzanie wymaga zapanowania nad naszym ego. Pamiętaj, że nie kupując czegoś dzisiaj (czegoś, co nie jest ci niezbędne, ale jedynie zaspokaja chęć „pokazania się”), zostawiasz sobie więcej możliwości na przyszłość, która z natury jest niepewna.

To jedynie kilka zasad, które każdy inwestor powinien mieć zawsze w głowie, podejmując inwestycje kapitałowe. Pamiętajmy o nich.

Grzegorz Kaliszuk
dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Phinance SA