Wytrwałość w dążeniu do celu, systematyczność oraz właściwe nawyki w codziennej pracy, odpowiednia motywacja i nastawienie na osiągnięcie zakładanego celu to podstawy tego, aby w sporcie dojść do jakichkolwiek sukcesów. Bez nich o wygraną może być trudno. Ale czy na pewno to wszystko jest potrzebne jedynie w sporcie?
Motywacji w sporcie i roli, jaką odgrywa właściwe nastawienie mentalne w dążeniu do osiągnięcia sukcesu, poświęcona jest książka Mistrzostwo umysłu. Psychologia sukcesu w sporcie Mateusza Breli. Każdy, kto śledzi kariery największych gwiazd sportu i słucha ich wypowiedzi, wie, że mistrzostwo, niezależnie od dyscypliny, to nie tylko rezultat odpowiedniego przygotowania fizycznego i liczonego w tysiącach godzin wyczerpującego treningu, czyli praca z własnym ciałem, ale także „wysiłek”, który należy podjąć w pracy z własnym umysłem.
Nad tym, co jest ważne w treningu mentalnym i na czym należy się skupić, aby dać sobie szanse na lepsze wyniki sportowe, autor pisze, mając za sobą doświadczenie własnej kariery sportowej oraz na podstawie pracy, jaką prowadzi z wieloma zawodnikami uprawiającymi różne dyscypliny.
A zatem co może pomóc sportowcom chcącym osiągnąć sukces? Odpowiedź nie wydaje się trudna, ale „recepta” składa się z wielu punktów, które autor w sposób jasny i bardzo precyzyjny definiuje. W największym skrócie rzecz sprowadza się do bardzo prozaicznego przekazu – potrzebny jest systematyczny wysiłek nie tylko fizyczny, odpowiednie nawyki w codziennej pracy, samozaparcie i wytrwałość oraz odporność na stres i przeciwności, które mogą się pojawiać, ale nie powinny sprawić, że zawróci się z raz wybranej drogi prowadzącej do celu. Wspomniane rzeczy, a dodatkowo umiejętność radzenia sobie z porażkami, jakie mogą się pojawić na każdym etapie kariery, to kwestie, nad którymi można zapanować – właśnie dzięki odpowiedniemu treningowi mentalnemu.
Książkę tę powinien przeczytać każdy, kto chciałby osiągnąć coś w sporcie – nawet amatorskim. Ale czy tylko? To wszystko, co autor sugeruje sportowcom, można niemal w całości odnieść do profesji współczesnego agenta ubezpieczeniowego, który musi umieć odnaleźć się na coraz trudniejszym rynku. Tutaj także bez samozaparcia, odpowiedniego nastawienia do codziennej, systematycznej pracy oraz determinacji w dążeniu do celu nie można chyba mówić o osiągnięciu sukcesu zawodowego, a co za tym idzie, również finansowego. Wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się oczywiste i proste, ale czy agenci, na różnych etapach swoich karier zawodowych, są w stanie wdrożyć te zasady w życie i stosować to wszystko w praktyce?
Nie jest to proste. Co więcej, ciężka praca nad sobą w aspekcie zawodowym, ale również osobistym, nie musi wcale oznaczać, że finalnie planowane cele zostaną osiągnięte i będzie można cieszyć się z mniejszych czy większych sukcesów. Ale jak słusznie zauważa autor, brak tej zwykłej, codziennej i – nie ma co ukrywać – ciężkiej pracy to niemal pewna gwarancja porażki.
Sukces w sprzedaży to nie tylko wiedza merytoryczna, którą można zdobyć, ale także inne umiejętności, których można się nauczyć. Wystarczy plan i konsekwentna jego realizacja, w której głowa odgrywa chyba pierwszoplanową rolę.
Grzegorz Piotrowski
gpiotrowski@o2.pl