Komisja Europejska (KE) realizuje ambitny plan, który za pomocą licznych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju ma na celu zmianę zachowań oraz inwestycji firm i obywateli.
Dla ubezpieczycieli najbardziej istotne regulacje obejmują:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (Taksonomia UE),
- Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR),
- Dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD),
- Dyrektywę w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDDD).
Branża ubezpieczeniowa podkreśla znaczenie dostępu do spójnych danych o wysokiej jakości, które dotyczą zrównoważonego rozwoju. Sektor ten zdecydowanie popiera cele KE, ale jednocześnie zwraca uwagę na potrzebę opracowania odpowiednich zbiorów danych i kluczowych wskaźników wydajności (KPI), pamiętając o obciążeniach operacyjnych i kosztach wdrożenia. Jest to skomplikowane zadanie, ponieważ zrównoważony rozwój to nowa dziedzina, a dostępna wiedza i zasoby są ograniczone.
Insurance Europe apeluje o stopniowe podejście, aby dać czas na opracowanie odpowiednich wymagań i utrzymać zarządzanie wdrożeniem w rozsądnych ramach. Potrzebne jest również wyciąganie wniosków z początkowych doświadczeń przed wprowadzeniem dalszych zmian.
Firmy stoją przed licznymi wyzwaniami związanymi z wdrażaniem tych inicjatyw. Już teraz pojawiają się problemy z jakością danych, nakładaniem się wymogów sprawozdawczych oraz obawami, że niektóre dane i KPI będą wymagały poprawy lub udoskonalenia. Użytkownicy powinni ostrożnie podchodzić do korzystania z początkowych informacji. Branża ubezpieczeniowa uważa jednak, że potrzebny jest okres stabilizacji przed wprowadzaniem zmian lub nowych elementów, aby skupić się na wdrożeniu obecnych środków i ocenie ich skuteczności.
Taksonomia UE
Europejscy ubezpieczyciele i reasekuratorzy popierają cel Taksonomii UE, który zakłada stworzenie wspólnego systemu klasyfikacji dla zrównoważonych działalności gospodarczych. Odpowiednia taksonomia może odegrać kluczową rolę w europejskich ramach zrównoważonego finansowania, kierując inwestycje w stronę zrównoważonych projektów i działalności.
W tym roku ubezpieczyciele po raz pierwszy ujawniają swoje własne specyficzne wskaźniki: KPI dotyczący ubezpieczeń, który ma dostarczyć informacji na temat stopnia, w jakim działalność ubezpieczeniowa jest zgodna z Taksonomią UE, oraz KPI inwestycyjny, który ma dostarczyć informacji o zgodności inwestycji z Taksonomią UE. Pomysł zakłada, że im bardziej ubezpieczyciele będą się dostosowywać do taksonomii, tym wyższe będą ich wskaźniki. Ubezpieczyciele wciąż badają, jak najlepiej wykorzystać raportowanie taksonomii do kierowania własnymi decyzjami inwestycyjnymi.
SFDR
Rozporządzenie w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych. SFDR, obowiązujące od 2021 r., jest pierwszym kluczowym elementem ram sprawozdawczości dotyczących zrównoważonego rozwoju, a europejscy ubezpieczyciele zainwestowali znaczne zasoby i wysiłki w jego wdrożenie. SFDR wymaga od firm świadczących usługi finansowe raportowania informacji na poziomie produktu oraz jednostki, aby pomóc klientom w podejmowaniu decyzji o zakupie produktów w zgodzie z celami zrównoważonego rozwoju.
Już w grudniu 2022 r. komisarz Mairead McGuinness potwierdziła, że KE rozpocznie kompleksową ocenę wdrożenia SFDR, uznając: – Może być konieczne wprowadzenie pewnych dostosowań – czy to dlatego, że niektóre środki nie działają zgodnie z zamierzeniami, czy też aby nadążyć za dynamicznie rozwijającym się rynkiem.
Planowany jest fundamentalny przegląd SFDR, w tym decyzja, czy przekształcić rozporządzenie w system etykietowania produktów, czy też pozostawić jako narzędzie przejrzystości, ale ulepszone.
Insurance Europe zgadza się, że konieczne są usprawnienia i potencjalnie istotniejsze zmiany, ale apeluje do KE, aby unikała wprowadzania wielu zmian w ramach SFDR. Przyjęcie zmian proponowanych przez Europejskie Urzędy Nadzoru, a następnie kolejnego zestawu zmian rok lub dwa lata później, najprawdopodobniej zwiększyłoby zamieszanie wśród klientów i podważyłoby ich zaufanie do produktów zorientowanych na zrównoważony rozwój.
CSRD
Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ubezpieczyciele wspierają cele CSRD, które będą ważnym źródłem danych dotyczących środowiska, społeczności i ładu korporacyjnego (ESG). Od 2024 r. od ponad 50 tys. dużych europejskich firm wymagane jest ujawnienie szerokiego zestawu informacji ESG.
Pierwszy zestaw standardów, obowiązujących we wszystkich sektorach objętych zakresem, został formalnie przyjęty przez KE w lipcu 2023 r. Obejmuje ok. 1200 punktów, które w celu zapewnienia odpowiedniej jakości będą podlegały zewnętrznemu audytowi.
Ważne jest, aby KE dała firmom czas na wdrożenie nowych wymagań i zdecydowała się na odroczenie drugiego zestawu standardów sektorowych do czerwca 2026 r. Wdrożenie pierwszego zestawu już będzie ogromnym wyzwaniem, bardzo kosztownym i kluczowe jest, aby zakończyło się sukcesem.
CSDDD
Dyrektywa w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Niedawno uzgodniona CSDDD zobowiąże duże przedsiębiorstwa do zapewnienia, że firmy, z którymi współpracują w swoich łańcuchach wartości, nie popełniają naruszeń praw człowieka i środowiska.
Dyrektywa będzie miała zastosowanie dla firm zatrudniających ponad 1000 pracowników i o obrotach przekraczających 450 mln euro oraz dla franczyz z obrotami przekraczającymi 80 mln euro, jeśli co najmniej 22,5 mln euro pochodziło z tytułu opłat licencyjnych.
Perspektywy na przyszłość
W odniesieniu do obowiązujących przepisów należy skoncentrować się na ich wdrażaniu i ocenie, czy działają zgodnie z zamierzeniami, zanim zaproponuje się jakiekolwiek nowe przepisy. W tym kontekście potrzebna jest kompleksowa ocena interakcji różnych elementów ram zrównoważonego finansowania oraz potencjalnie nakładających się, dublujących lub sprzecznych wymagań. Jest to również konieczne, aby poprawić użyteczność nowych narzędzi, uwzględniając opinie zainteresowanych stron z pierwszych działań wdrożeniowych, i zidentyfikować problemy.
Jeśli chodzi o potencjalne nowe wymagania, które jeszcze nie zostały opracowane, powinny być one ograniczone do minimum, zgodnie z ogólną ambicją KE, aby uprościć obowiązki sprawozdawcze dla przedsiębiorstw w UE.
Należy skupić się na kluczowych obowiązkach i raportowaniu, na tym, co będzie miało największy wpływ, gdzie korzyści wyraźnie przewyższają koszty, oraz na zapewnieniu, że opracowanie i wdrożenie wszelkich nowych przepisów odbywa się w sposób stopniowy.
Philippe Angelis
menedżer ds. sprawozdawczości korporacyjnej i zrównoważonego finansowania
Insurance Europe