Stabilny rozwój w sektorze ubezpieczeń korporacyjnych

0
977

111% – na takim poziomie według szacunków Warty uplasowała się dynamika składki w ubezpieczeniach korporacyjnych w pierwszej połowie obecnego roku. Ubezpieczyciel zwraca uwagę, że taki rezultat oznacza stabilny wzrost pomimo występowania pewnych elementów zaburzających porównywalność okresów, tj. umów wieloletnich oraz dużych inwestycji infrastrukturalnych.

W ocenie ekspertów zakładu wynik odnotowany na koniec czerwca 2024 r. jest kontynuacją dynamiki rozwoju z poprzedniego roku. Warta zastrzega jednak, że porównywanie okresów jest utrudnione ze względu na nieregularność pojedynczych dużych umów wieloletnich oraz duże inwestycje infrastrukturalne. Bez uwzględnienia tych elementów można zauważyć, że czynnikiem utrzymującym wzrost składki jest inflacja. Zdaniem ekspertów zakładu szczególnej uwagi wymaga inflacja cen produkcji budowlano-montażowej. Bieżące składki muszą uwzględnić wynikający z tego wzrost szkód.

Stabilizacja w „komunikacji”

W Motor Corpo półroczna dynamika składki wyniosła 104%. W ocenie ekspertów Warty ostanie kwartały pokazują, że po wysokich dynamikach, jakie notowano od 2021 roku do drugiego kwartału 2023 r., dynamika w tym segmencie ustabilizowała się na poziomie 104%.

Aktualizacja sum ubezpieczenia napędza segment Fire&Property

W przypadku ubezpieczeń od szkód spowodowanych żywiołami i pozostałych szkód rzeczowych (Fire&Property, gr. 8 i 9) odnotowano dynamikę na poziomie 120%. Warta zauważa, że w tych ubezpieczeniach występuje istotna zmienność dynamiki w ujęciu kwartalnym ze względu na nieregularne pojedyncze duże umowy wieloletnie oraz duże inwestycje infrastrukturalne. W segmencie Fire&Property nadal trwa również proces aktualizacji sum ubezpieczenia, będący konsekwencją rosnących cen w produkcji budowlano-montażowej.

Duża zmienność dynamiki w ubezpieczeniach morskich

Stabilny wzrost odnotowuje grupa ubezpieczeniowa Liability (13). W I połowie 2024 r. dynamika składki w tym segmencie wyniosła 114%. Warta zwraca uwagę, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat dynamika w poszczególnych kwartałach utrzymuje się na podobnym poziomie. Eksperci ubezpieczyciela zastrzegają jednak, że ze względu na długi ogon szkodowy dopiero po wielu latach okaże się, czy te wzrosty są wystarczające.

W ubezpieczeniach morskich (gr. 6 i 12) dynamika uplasowała się na poziomie 148%, choć jej wysokość w poszczególnych kwartałach była mocno zróżnicowana (213% w I kw., 86% w drugim). Eksperci ubezpieczyciela zwracają uwagę, że w tym obszarze w ostatnich 2 latach można było zaobserwować dużą zmienność dynamiki ze względu na inwestycje infrastrukturalne i projekty stoczniowe.

Wyższe limity napędziły gwarancje

Ubezpieczenia lotnicze (gr. 5 i 11) legitymowały się rezultatem na poziomie 100%, choć w II kw. wyniósł on jedynie 91%. Warta wskazuje, że w od dwóch lat w tej grupie ubezpieczeń widać było systematyczny wzrost składek W ocenie zakładu niska dynamika w drugim kwartale może być raczej efektem przesunięć między kwartałami lub konkurencji z rynkiem międzynarodowym.

W gwarancjach ubezpieczeniowych (gr. 15) dynamika przypisu składki wyniosła 111% przy 104% dynamiki liczby umów. Zdaniem ekspertów Warty fakt ten świadczy, że wzrost składki został uzyskany dzięki większym gwarancjom.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl