Staranność wykonania firmowej instalacji fotowoltaicznej kluczowa przy ubezpieczeniu

0
650

Ponad 1/3 awarii elektrowni PV ma miejsce w pierwszym roku użytkowania i najczęściej wynika z błędów w montażu. Saltus Ubezpieczenia ostrzega, że brak staranności w trakcie montowania instalacji może skutkować ograniczeniem ochrony z ubezpieczenia.

– Inwestycja w odnawialne źródła energii jest ważną decyzją z punktu widzenia budżetu firmy. Przedsiębiorcy co do zasady dbają więc, żeby była ona wykonana należycie i odpowiednio zabezpieczona ubezpieczeniem. Praktyka pokazuje jednak, że czasem zdarzają się niedociągnięcia, które mogą wpływać na jakość ochrony. Dlatego zachęcam do podjęcia współpracy z ubezpieczycielem już na wczesnym etapie inwestycji. Towarzystwo ubezpieczeń może zaoferować konsultację z inżynierem oceny ryzyka ubezpieczeniowego nawet jeszcze przed montażem instalacji. W ten sposób firma minimalizuje zagrożenie braku pełnego wsparcia z polisy – mówi Maciej Gąsiorowski, zastępca kierownika Zespołu Ubezpieczeń Korporacyjnych Saltus TUW.

Ekspert wskazuje kilka przykładów błędów w montażu, które mogą wpłynąć na ograniczenie ochrony (zazwyczaj są wymienione w OWU ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej dla firmy). Towarzystwo może odmówić wsparcia za szkody wynikające na przykład z:

  • nieprawidłowego wykonania połączeń elementów instalacji – np. za pomocą szybkozłączy różnego typu i dostarczonych przez różnych producentów w ramach jednego połączenia,
  • niewłaściwego prowadzenia kabli i przewodów instalacji – np. brak metalowych kanałów kablowych (bez ostrych krawędzi) na dachach płaskich czy ułożenie kabli bezpośrednio na pokryciu dachu pokrytego materiałem palnym (powinny być poprowadzone nad poszyciem),
  • złego umiejscowienia, które prowadzi do powstawania tzw. hot spotów.

– Do tej listy dodałbym jeszcze nieprawidłowe umiejscowienie modułów fotowoltaicznych. Szczególnie groźny jest ich montaż bez uwzględnienia architektury zabezpieczeń przeciwpożarowych, czyli obowiązujących przepisów. Warto też zwrócić uwagę na wytyczne ubezpieczyciela w zakresie ochrony mienia przed szkodą, które mogą nakładać na firmę dodatkowe obowiązki. Brak zgodności z wszystkimi zaleceniami może mieć poważne konsekwencje. Najczęściej grozi obniżeniem wartości odszkodowania w razie szkody. Dlatego staranność wykonania instalacji jest kluczowa w skutecznej ochronie i funkcjonowaniu elektrowni PV – dodaje Maciej Gąsiorowski.

Ponadto przez cały okres ubezpieczenia firma musi posiadać ważną umowę serwisową, a wszystkie jej zmiany muszą być niezwłoczne zgłoszone do ubezpieczyciela.

(AM, źródło: Brandscope)