Startupy wspomogą PZU w rozwoju innowacyjności

0
682

PZU nawiązał współpracę z nowymi startupami. Współpraca ubezpieczyciela z młodymi firmami technologicznymi przy wdrażaniu innowacji odbywa się w ramach programu PZU Ready for Startups.

Z dwóch programów akceleracyjnych, których był PZU partnerem, zakład wybrał startupy do kilkumiesięcznego programu akceleracyjnego. Zakwalifikowane podmioty zajmują się między innymi cyberbezpieczeństwem, ubezpieczeniami online i konwersacyjną sztuczną inteligencją. Celem programu będzie przetestowanie technologii w PZU.

– To kolejne młode firmy technologiczne, z którymi nawiązujemy współpracę. Mamy jasno zdefiniowane wyzwania, na jakie chcemy odpowiadać, wprowadzając innowacje i model, w którym efektywnie to robimy. Dzięki temu wdrażamy rozwiązania dopasowane do potrzeb i usprawniające nasze działania, a startupy mogą udoskonalić swoje produkty lub usługi. Na końcu zyskują przede wszystkim klienci, którym możemy zaoferować nowe, przyjazne rozwiązania, udoskonaloną ofertę i sprawniejszą obsługę – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, członkini zarządu PZU SA.

Do programów akceleracyjnych, których partnerem jest PZU, zgłosiło się 1000 startupów. W ponad 200 zgłoszeniach ubezpieczyciel został wskazany jako preferowany odbiorca technologii. Współpraca zakładu z młodymi firmami technologicznymi – zarówno polskimi, jak i zagranicznymi – przy wdrażaniu innowacji odbywa się w ramach programu PZU Ready for Startups.

Szerokie spektrum testowanych innowacji

Pierwszym z wybranych podmiotów jest RIFFSEC (akcelerator Huge Thing), który dostarcza działom cyberbezpieczeństwa dane o wyciekach danych, monitoringu darknetu, telegrama czy informacje o planowanych atakach phishingowych. Zespół posiada doświadczenie w obszarze cyber threat intelligence, czyli stałym monitorowaniu, wykrywaniu, analizowaniu i reagowania na cyberzagrożenia.

Drugim podmiotem jest simpl.rent (akcelerator Huge Thing) działający na styku fintech, insurtech i proptech. Spółka oferuje innowacyjne rozwiązania dla poprawy standardów na rynku najmu mieszkań. Jednym z najnowszych rozwiązań jest autorska technologia Sherpa – uniwersalna platforma dystrybucji ubezpieczeń online.

Z kolei Muffintech (akcelerator StartSmart CEE) to startup skupiony na rozwiązaniach konwersacyjnej sztucznej inteligencji, czyli takiej, z którą można porozmawiać, wyróżniający się koncentracją na branży ubezpieczeniowej. Jego duży model językowy (LLM) jest specjalnie przeszkolony pod kątem ubezpieczeń, dzięki czemu lepiej radzi sobie z przepełnioną fachowym słownictwem dokumentacją.

– Szukamy startupów we wszystkich obszarach działalności PZU. Jesteśmy szczególnie zainteresowani rozwiązaniami wykorzystującymi AI i zaawansowaną analitykę do lepszego zarządzania biznesem. Drugi obszar to szeroko pojęta digitalizacja i automatyzacja procesów, w tym tych związanych z obsługą szkód i świadczeń, wsparciem sprzedawców, obsługą posprzedażową i wykrywaniem nadużyć. Szukamy też technologii wspierających prewencję ubezpieczeniową wśród klientów indywidualnych i korporacyjnych oraz nieszablonowych metod budowania relacji z klientem. Zależy nam również na rozwiązaniach do zastosowania w ekosystemach zdrowotnym, kierowcy i sieci naprawczej, a także usługach wartości dodanej (VAS) dla naszych klientów – tłumaczy Marcin Kurczab, dyrektor ds. innowacji PZU.

Kilkadziesiąt wdrożonych innowacji

Za organizację programu PZU Ready for Startups odpowiada Laboratorium Innowacji PZU, którego rolą jest testowanie i wdrażanie rozwiązań opracowanych przez młode firmy technologiczne. Podczas sześciu lat działania eksperci firmy przeanalizowali ponad 6 tys. potencjalnych innowacji, z których ostatecznie wybrali 70 rozwiązań, a zakład wdrożył ponad 40 z nich. Innowacje służą zarówno usprawnianiu wewnętrznych procesów, jak i konsekwentnemu poprawianiu doświadczeń klientów.

Artur Makowiecki

news@gu.com.pl