Świadczenia medyczne będą coraz droższe

0
1021

Globalny wzrost kosztów świadczeń zdrowotnych utrzyma się średnio w 2022 r. na niezmienionym poziomie. W ujęciu regionalnym natomiast dominować będzie zmienność cen ze względu na nierówno rozkładającą się dotkliwość pandemii – wskazuje Willis Towers Watson.

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród ubezpieczycieli medycznych, wzrost kosztów świadczeń zdrowotnych finansowanych przez pracodawców ma w 2022 roku w skali globalnej osiągnąć średnio 8,1%, czyli utrzyma się na podobnym poziomie co w tym roku. Badanie 2022 Global Medical Trends Survey przeprowadzone przez WTW ujawniło natomiast znaczne różnice w trendach wzrostu kosztów w zależności od regionu. W związku z tym, że poszczególne kraje miały do czynienia ze szczytem zachorowań na Covid-19 w różnych okresach roku 2020 oraz 2021, odpowiedzi ankietowanych wskazują, iż ten niesymetryczny przebieg pandemii skutkował znaczną zmiennością w wykorzystaniu opieki zdrowotnej i zróżnicowaniem kosztów w skali globalnej.

Porównując poszczególne regiony geograficzne, ubezpieczyciele przewidują, że w przyszłym roku w Ameryce Łacińskiej wzrost kosztów wyniesie 14,2%, podczas gdy w USA zaledwie 7,6%. Ankietowani przewidują wzrost cen o 10,6% na Bliskim Wschodzie i w Afryce, 7,6% w regionie Azji i Pacyfiku oraz 6,7% w Europie. Wybiegając bardziej w przyszłość, dostawcy ubezpieczeń medycznych spodziewają się, że trendy w zakresie kosztów opieki zdrowotnej przyspieszą po 2022 r., a ponad trzy czwarte z nich przewiduje wyższe lub znacznie wyższe koszty w ciągu najbliższych trzech lat.

– Pandemia Covid-19 wywołała bezprecedensowe rozchwianie trendów medycznych i spodziewamy się, że reperkusje tej niestabilności będą odczuwalne jeszcze w 2022 i kolejnych latach – powiedział Eric McMurray, globalny dyrektor WTW ds. zdrowia i świadczeń. – Poszczególne kraje i pracodawcy różnie odczuwają ten wpływ. Część już w 2021 r. doświadczyła popandemicznego ożywienia zapotrzebowania na usługi medyczne, podczas gdy inni odczują je w przyszłym roku lub później. Pandemia, w połączeniu ze zmieniającym się obliczem pracy, znacząco odcisnęła się na trendach medycznych, świadczeniu usług i czynnikach przyszłych wniosków o wypłaty świadczeń.

Badani ubezpieczyciele medyczni przyznają, że pandemia rzeczywiście przyczyniła się do przyspieszenia rozwoju usług medycznych świadczonych na odległość, tym bardziej że z telemedycyną związany jest spory potencjał redukcji kosztów. Ponad połowa globalnych ubezpieczycieli oferuje obecnie usługi telemedyczne we wszystkich planach, a 37% uznało dodanie usług na odległość za największą zmianę w ich ofertach medycznych w 2021 roku.

– Moda na telemedycynę utrzyma się również po pandemii, choć jej rola będzie nadal ewoluować – będzie ona nie tylko narzędziem używanym w celu przyspieszenia dostępu do właściwej opieki, ale również sposobem na wypełnienie luk w dostępie do ochrony zdrowia – powiedział Francis Coleman, dyrektor zarządzający WTW.

Globalne trendy medyczne: Wzrost kosztów świadczeń zdrowotnych, 2020–2022

 2020 r.2021 r.prognoza na 2022 r.
globalnie+4,8%8,1%8,1%
Ameryka Północna6,6%9,7%8,6%
Ameryka Łacińska+13,1%13,2%14,2%
Azja Pacyfik5,4%7,0%7,6%
Europa2,3%7,1%6,7%
Bliski Wschód/Afryka6,1%10,2%10,6%

Globalne i regionalne wskaźniki trendów są ważone w oparciu o PKB na mieszkańca. Ze względu na hiperinflacyjny charakter gospodarki wenezuelskiej, Wenezuela została wyłączona z sumy globalnej i regionalnej dla Ameryki Łacińskiej.

75% respondentów stwierdziło, że korzystanie z zakontraktowanych sieci świadczeniodawców dla wszystkich rodzajów usług zdrowotnych jest najskuteczniejszą metodą zarządzania kosztami medycznymi; wstępne zatwierdzanie planowych świadczeń szpitalnych (67% wskazań) jest drugim najefektywniejszym narzędziem zarządzania kosztami. Telemedycyna (63%) awansowała z piątego miejsca w zeszłorocznym badaniu na trzecie w tym roku, co sugeruje, że więcej ubezpieczycieli dostrzega potencjał lepszego zarządzania kosztami dzięki zdalnej diagnostyce i leczeniu.

Głównym czynnikiem generującym koszty medyczne jest nadal nadużywanie świadczeń (64%) spowodowane zlecaniem przez lekarzy zbyt wielu usług lub przepisywaniem zbyt wielu leków. Drugim wiodącym czynnikiem kosztotwórczym jest nadużywanie świadczeń przez ubezpieczonych (59%). Istotnym czynnikiem jest również niedostateczne wykorzystanie usług profilaktycznych (38%), którego pozycja w rankingu zauważalnie wzrosła rok do roku, częściowo z powodu spadku zainteresowania profilaktyką w czasie pandemii.

Jako trzy najważniejsze choroby pod względem generowania kosztów ubezpieczyciele wymienili nowotwory, choroby układu krążenia oraz choroby układu mięśniowo-szkieletowego, czyli dokładnie tak samo jak przed rokiem. Co ciekawe, w tym roku respondenci wskazali schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego jako wiodącą przyczynę wniosków o wypłaty, podczas gdy w zeszłorocznym badaniu zajęły one piąte miejsce.

– Covid-19 namieszał w trendach liczbowych i głównych przyczynach roszczeń, ponieważ siedzący tryb życia, który często towarzyszy pracy zdalnej, zwiększył ryzyko urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Ponadto, jak potwierdza większość pracodawców, wzrasta również liczba roszczeń dotyczących zdrowia psychicznego – dodał Coleman.

O badaniu:

2022 Global Medical Trends Survey autorstwa Willis Towers Watson przeprowadzono pomiędzy lipcem a wrześniem 2021 r. Badanie uwzględnia odpowiedzi 209 wiodących ubezpieczycieli medycznych działających w 61 krajach. Dane na temat trendów medycznych w USA pochodzą z badania National Trend Survey Willis Towers Watson.

(AM, źródło: WTW)